Mırrr Mırrr Kedicik


Mırrr Mırrr Kedicik

Bir ‘miyav’ kalbimize masaj yapabilir ama bir ‘mırrr’ sesi kesinlikle ruhumuzu dinlendirir.  İşten eve döndüğümde günün yorgunluğunu ve stresini bana unutturan bir tek şey var: Kedilerimin huzur veren mırıltılarını duymak… Hele ki bu mırıltılar eşliğinde uyuyakalmak benim için paha biçilmez… 

‘Kedi babası’ Jackson Galaxy’nin söylediğine göre kedilerin yüze yakın tonlamaları mevcut ve miyavlamak ile mırıldamak bunlardan sadece iki tanesi! Miyavlamak, kedilerin bizimle iletişim kurduğunu gösteriyor, çünkü kediler kendi aralarında miyavlamaz. Benim gibi tüm kedi sahiplerinin huzur bulduğu mırıltılar ise genellikle kedimizin memnuniyetinin bir ifadesi olmakla birlikte bir kedinin mırlamasının çok değişik başka nedenleri de olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. 

 

 

‘Mırlamanın kökeni’ ile ilgili yapılan araştırmaların hepsi ikna edici bilgiler vermiyor ne yazık ki. Birkaç uzmanın görüşüne değinelim: California-Davis Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Leslie Lyons’a göre mırlamak kedilerin evrimleşmelerinin bir sonucu olabilir. İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde yakın zamanda gerçekleştirilen bir çalışmada, evcil kedilerin mırlamayı insanlardan yemek elde etmek için geliştirmiş olabilecekleri teorisi ortaya atıldı. Bu oldukça anlaşılabilir, çünkü mırlayan bir kediye kimse karşı koyamaz! Bütün evcil kediler, özellikle de yavrularını emzirirken ya da insan arkadaşlarıyla sosyal bir ilişki içinde olmalarının sonucu olarak (okşamak, kucaklamak gibi) mırlarlar. 

Vaşak, çita ve puma gibi kedi ailesinden diğer türlerin de mırlaması ilginçtir. Kaplan, aslan ve leopar gibi daha büyük kedilerin mırlayıp mırlamadıkları bir tartışma konusudur. Pek çok uzman büyük kedilerin nefes verirken mırladığını ve bu mırlamanın teknik olarak evcil kedilerin mırlaması ile ilişkili olmadığını düşünüyor. Bazı bilim adamları kükreyen büyük kedilerin mırlama becerilerinin olmadığına inanıyor. 

Önemli Notlar

  • Mırlama diğer kedi tonlamalarından farklıdır, çünkü bu ses kedi hem nefes alırken hem de nefes verirken ortaya çıkar. 
  • Bizim duyabildiğimiz mırlama 25 ile 150 Hertz arasındadır. En düşük seviyede bir kedinin mırlaması, boşta çalışan bir dizel motorun titreşim hızıyla aynıdır. 
  • Mırlamanın kan basıncını düşürdüğü ve depresyonu yatıştırdığı kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, bazı arkadaş canlısı kediler hastanelerde ve huzurevlerinde çok etkili ‘terapi hayvanları’ olabilirler. 
  • Bir kedi mırlaması frekansının kemiklerimiz üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Kedilerin kendileri de diğer hayvanlara göre kemik rahatsızlıklarını daha az yaşarlar.

 

Bir kedinin mırıltısının her zaman memnuniyet ifade etmediğini belirtmiştik. Kediler hasta ya da üzgün olduklarında, yaralandıklarında ve hatta ölüme yakın olduklarında mırlarlar. Bazı uzmanlar bunun mırlamanın iyileştirici gücüyle ilgisi olduğunu düşünüyorlar. Mırlama esnasında kedinin sakinleşmesini ve yatışmasını sağlayan endorfin hormonu salgılanıyor olabilir. Bir anne kedi doğum yaparken mırlar ve yavrularını emzirirken mırlamaya devam eder. Yavru kediler doğduktan birkaç gün sonra mırlamayı öğrenirler ve anneleriyle bağ kurmak için bu sesi kullanırlar. 

Kısacası, mırlama bizi rahatlatttığı kadar gergin ya da acı içinde kıvranan kedileri de rahatlatır.

Kediler Nasıl Mırrrlar?

Mırlamanın fizyolojik kökeni tartışmaya açıktır. Uzmanlar bu sesin, miyavlamak ya da ulumak gibi ses teleri tarafından üretilmediğini söylüyorlar. Bir teoriye göre, kedinin boynunda küçük ve esnek bir kemik olan dil kemiği tarafından üretiliyor olması olasıdır. Hava kedinin ses kutusunda itildiğinde bu kemiği titretir ve mırlama sesi ortaya çıkar. Diğer bir teori de gırtlaktaki kasların ani bir şekilde seğirmesi ile mırlama sesinin oluştuğunu söyler. Mırlamanın nasıl oluştuğu ile ilgili hala ortak bir görüş yoktur. Kedilerin nasıl mırladığı bilim dünyası için tam bir gizemdir!

 

 

Öyle ya da böyle, biz kedi sahipleri için en önemli nokta ‘kedilerimizin mırrrlamasıdır!’ Kediseverler olarak doğanın bize bahşettiği bir armağandır mırıl mırıl bir kedi sesi duymak! Mizahçı ve yazar Robert Byrne’ın dediği gibi ‘Hata yapmak insana, mırlamak kediye özgüdür.’

Bol mırıltılı günler sevgili kedi dostları! 

Pınar AYDOĞDU Kedi ve Diğer Şeyler Dergisi

    Etiketler
    kedi kedi ile yaşam kedi miyavlamaları Kediler hakkında ilginç gerçekler mırlama sağlık