Kedim Geceleri Neden Çok Hareketli?


Kedim Geceleri Neden Çok Hareketli?

Bahçeden evime transfer olan sarı kraliçemiz Bıdık doğum yapıp da küçük evimi üç yavruyla doldurduğunda çok mutlu olmuştum. Kedi sahibi olan bir arkadaşım ‘Uykusuz geceler geçiriyor olmalısın’ dediğindeyse, oldukça saf bir şekilde ‘Bıdık yavrularıyla yeterince ilgileniyor, bizi rahatsız etmiyorlar’ diye cevap vermiştim. Ancak yavruların henüz kutudan çıkamayacak kadar küçük olduklarını ve neredeyse  tüm zamanlarını uyuyarak geçirdiklerini göz ardı etmiştim.  Fakat yavru kediler çabuk büyüyor! Birkaç hafta sonra yavrular kutudan çıkıp da hoplayıp zıplamaya başlayınca uykusuz gecelerim de başladı. Üç erkek kedi yavrusu, beni geceleri trambolin olarak kullanıyorlardı! Gece yarıları evin içinde birbirlerini kovalayarak ya da yüksek yerleri keşfedip tırmanmaya çalışarak beni uyutmamak için ellerinden geleni yapıyorlardı adeta!

Kedilerin gece aktiviteleri benim gibi tüm kedi sahipleri için tam bir felakettir. Düşünsenize, derin bir uykuya daldığınız anda üç-dört kiloluk bir kedi göğsünüze zıplıyor (ki Bıdık’ın beni uyandırma tekniklerinden biridir bu!), ayaklarınıza saldırıyor ya da ona mama vermeniz için miyavlayıp duruyor. Peki siz ne yapıyorsunuz?  Kalkıp kedinize mama vererek ya da onu sakinleştirmeye çalışarak bu davranışları ödüllendiriyorsunuz! Yaptığınızın yanlış olduğunu bilseniz de bir an önce tatlı uykunuza kaldığınız yerden devam etmek istiyorsunuz. 

Kediler aslında doğaları gereği gece hayvanlarıdır. Vahşi kediler gece boyunca avlanırlar ve evcil kediler de bu eğilimlerini, evimizdeki ‘gece baykuşları’ olarak, devam ettirirler. Tabii bu, tipik bir ev kedisinin, siz gündüzleri çalışırken, günlük aktivitelerinden yoksun olmasından da kaynaklanıyor. Dolayısıyla da pofuduk dostunuz bütün gününü kestirerek geçiriyor. Siz eve döndüğünüzde ise onun günü başlıyor. Onu besliyorsunuz, onunla oynuyorsunuz… Gecenin ortasında ise kediniz taşkınlığının doruğuna ulaşıyor.

 

‘Kedilerin Dokuz Duygusal Canı’ adlı kitabın yazarı Jeffrey M. Masson’a göre, evcil kedilerin çoğu zaman içinde insanların uyku düzenine ayak uydururlar. Ancak araştırmalara göre, bunu başaran kediler bile gece boyunca birkaç kez uyanıyorlar. Bir kere uyandığında da pofuduk dostunuz, yataktaki her kıpırtınızı fırsat bilip üzerinize sıçrıyor ve sizi oynamaya ikna etmeye çalışıyor. 

Pekiii kedilerimizi uyumaya nasıl teşvik edebiliriz? 

Yatak odanızın kapısını kapatmak her zaman etkili bir çözüm değildir. Pofuduk dostunuz sizi miyavlamaları ve kapı tırmalamaları ile pes ettirecektir. En iyi çözüm, kedinizin gün boyunca aktivitelerini arttırarak gece uyumasını sağlamaktır. Bu ise siz gün boyunca evden uzaktayken biraz zor olabilir, ama kedinizin dikkatini çekecek bir şekilde çevre oluşturmak ve gün boyunca uyanık kalma süresini arttırmak mümkün. Bunun  için neler yapabiliriz bakalım:  

Kediniz için bir cam önü oturma platformu ya da cama yapışan kedi yataklarından edinebilirsiniz. Bu onun dışarıyla daha çok ilgilenmesine olanak sağlar ve gün içinde uykuya daha az zaman ayırır. Pencereden kelebekleri, kuşları ve diğer canlıları izleme fırsatı olur.

 

Ayrıca, pencerenizin dış kısmına  kuşlar için bir yem kabı koymanız kedinizin dikkatini saatlerce dışarıya çekecektir.  Kedilerine bu olanakları sağlayan kedi sahiplerinin iddia ettiklerine göre, bu şekilde zaman geçiren  kediler,  eğer varsa, evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçiniyorlarmış! Bir diğer çözüm de bir kedi daha evlat edinmeniz olabilir. Böylece evdeki kediniz, kendine bir arkadaş bulduğu için gün boyunca canı sıkılmayacak ve kedinizin günlük aktiviteleri de artacaktır. Geceleri oyun isteklerini artık sizin yerinize arkadaşına yöneltecektir. 

Akşamları yatmadan önce kedinizle, onu koşturacak ve zıplatacak şekilde oynamak da oldukça işe yarayan bir çözümdür.  Çoğu kedi, özellikle kedi otlu oyuncaklarla bir futbol topu gibi oynamaya bayılır.  Böylece, kediniz gece uyuyacak kadar yorulmuş olur!

 

Ayrıca, kedinizin yemek düzenini, gece sakin kalmasını sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Yemeğinin çoğunu yatma zamanından önce vererek uyuklama isteğini arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğer size de uygunsa, kahvaltısını daha geç bir saatte yapmasını sağlayarak, sabahları mama beklentisini geciktirebilirsiniz. 

Peki ben üç kedi annesi olarak bunların hangilerini yapıyorum? Ben ve kedilerim sanırım bu konuda şanslıyız, çünkü oturduğum site oldukça güzel bir bahçeye sahip. Benim kedilerim, gün boyunca bu bahçede hoplayıp zıplıyorlar, ava çıkıyorlar, diğer arkadaşlarıyla oynuyorlar ve günün sonunda beraberce yorgun argın eve dönüyoruz. Buna rağmen, nadir de olsa hareketli geceler geçirdiğimiz oluyor! Özellikle Bıdık, çoğunlukla sabahın beşinde dışarı çıkmak istiyor. Ben de çoğunlukla onun bu isteğini yerine getirmiyorum. O da bir müddet sonra ısrarından vazgeçip pencereden dışarıyı izlemeye başlıyor. Ve bu onu saatlerce oyalıyor! 

Bu nedenle size de tavsiyem kedinizin gece hareketlerini mümkün olduğunca görmezden gelmenizdir. Aksi takdirde, kediniz bu davranışlarının ödüllendirildiğini düşünerek, bu hareketlerini güçlendirerek sürdürecektir. Kulak tıkacı edinebilir ve yatak odanızın kapısını kapatabilirsiniz. Sizi her uyandırdığında yataktan fırlamayacağını öğrenmek onu çabalamaktan vazgeçirecektir. Kapınızı ısrarlı bir şekilde tırmalıyorsa, yatak odanızın kapısının dışındaki zemini yapışkan bir bantla döşeyebilirsiniz.

Şu anda evimde bulunan üç kedi, Bıdık ve artık büyümüş olan iki yavrusu, evde herkes uyuduğunda gürültü çıkarmamayı öğrendiler diyebilirim. Geceleri kalktığımda bakıyorum hepsi uyanık, ama sesleri çıkmıyor. Nadiren de olsa gürültü yapmaya başladıklarında yatak odamın kapısını kapatıyorum. Şu ana kadar kapıyı açmam konusunda ısrarcı olmadılar. Sanırım bunda üç tane olmalarının da etkisi var, çünkü çoğu zaman birbirleriyle oynuyorlar! 

Kendi deneyimlerime de dayanarak diyebilirim ki tüm yukarıda bahsettiklerim denemeye değer! Pofuduk dostunuzun geceleri iyi uyuması demek, sizin iyi uyumanız demektir! 

Pınar AYDOĞDU

Bu yazı Kedi ve Diğer Şeyler Dergisi’nin Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.

  1. http://www.catster.com/cat-behavior/why-is-my-cat-so-active-at-night
  2. https://www.petfinder.com/cats/cat-care/birds-for-cats-how-to-set-up-a-bird-feeder-for-indoor-cats/
  3. Jeffrey Moussaieff Masson, Kedilerin Dokuz Duygusal Canı, Kitap Yayınevi, 2004.
Etiketler
ev kedisi hareketli kediler kedi kedi ile yaşam Kediler hakkında ilginç gerçekler