Ev kedisi sokakta yaşayabilir mi?


Bir kediyi sahiplenirken, alacağımız sorumluluğun bilincinde olmamız gerekir. En başta kendimize sormamız gereken soru, bir kediye ömrünün sonuna kadar bakıp bakamayacağımız olmalıdır. Çünkü bir süre sonra kararımızdan vazgeçerek onu sokaklara terk etmemiz, sıcacık ve güvenli evimize alışan kedimiz için yapabileceğimiz en büyük kötülük olacaktır. 

Başlangıçtan beri dışarıda yaşayan kediler, kendilerini bir şekilde o hayatın şartlarına alıştırıyor olsalar bile; dışarıdaki hayatın potansiyel tehlikeleri göz önüne alındığında, kapalı ortamdaki yaşam tarzı kediler için çok daha güvenlidir. Yapılan araştırmalar, ev kedilerinin dışarıda yaşayan kedilere göre çok daha uzun süre yaşayabildiklerini gösteriyor. Sokak kedilerinin ortalama ömürleri 3-5 yıl arasında olurken, ev kedileri ortalama 12-13 yıl ve hatta daha fazla yaşayabiliyor. Bu esnada en uzun yaşayan kedi rekorunun 38 yıl 3 ay ile Creme Puff adlı dişi kedide olduğunu hatırlatalım. Ancak ev ortamına alışmış olan kediniz için dışarıda hayatta kalabileceği süre, diğer sokak kedilerine göre çok daha düşük olabilir. 

Evde yaşayan kedilerin sokak kedilerine göre hareket kabiliyetleri daha düşüktür ve sokak hayatına karşı becerileri gelişmemiştir. Bu da onları, dış hayatın tehlikelerine karşı oldukça açık hale getirir. Başka hayvanlara ve sokaktaki diğer kedilere karşı kendilerini koruyamazlar. Tabi onlar için tehlike oluşturabilecek tek şey diğer hayvanlar da değildir. Örneğin, sokağa adapte olmuş bir kedinin trafikteki refleksleri bu duruma uygun gelişmişken, ev kedisi daha korumasızdır. 

Ayrıca, karnını şu zamana kadar kendi başına doyurmayı öğrenmek zorunda kalmayan kedimiz için, yiyecek bulmak da çok büyük bir sorun olacaktır. Yiyeceğini nereden ve nasıl bulacağını bilemeyeceği gibi, fark etmeden zehirli şeyleri yemesi gibi bir tehlike de söz konusu olabilir. Dışarıda onun gibi yiyecek arayışında olan, çok dişli rakiplerinin olacağını da unutmamız gerekir. Aynı zamanda, temiz bir ortamda yaşamaya alışmış olan kedimiz için, bulaşıcı hastalıklara ve virüslere maruz kalma riski, diğer sokak kedilerine göre daha yüksek olacaktır.

 

Özetle; sokak hayatı, ev kedilerimiz için birçok açıdan uygun bir ortam değildir. Evinizin bir ferdi olarak yaşamış, size koşulsuz sevgisini ve güvenini sunmuş bu canları sokağa bırakmanız onları büyük olasılıkla ölüme terk etmek demektir.

Etiketler
ev kedileri için sokaktaki tehlikel ev kedisi kediniz için sokaktaki tehlikeler sokak kedileri sokak kedisi