Kedilerimizin Eğlence Dünyası: Oyuncaklar


Kediseverlerin belki de görsel olarak izlemekten en keyif alacağı şey; yavru kedilerin oyun oynamasıdır. Küçükken bir oyuncağa ihtiyaç duymazlar. Birbirleriyle oynarlar, zıplarlar, belki de hayali arkadaşlar görüp onlara zevkle pati atarlar. En sevdikleri şey; yeni yerler keşfetmek, hareket eden bir cisme bir dedektif edasıyla yaklaşıp incelemek, sonra da bunları minik patileriyle hareket ettirmek, üzerlerine atlamak ve ısırmaktır. 

 

Ancak büyüdükçe oyuncak ihtiyaçları artar. Kediler doğal yaşamda hayatta kalabilmeleri için normalde kendi kendilerine kazanacakları bazı yetenekleri ev ortamında kazanamazlar. Kedi aksesuarları ve oyuncaklar onlara bu ortamı sunar. Oyun, kedilerin yaşamak için gerekli becerilerini pratik ederek kazanmalarını sağlayan faydalı bir araçtır.

 

Köpekler günde bir kaç kez dışarı çıkarak enerjilerini dışarı atarlar, sosyalleşirler. Ancak kediler maalesef bu konuda onlar kadar şanslı değiller. Bu sebeple kedinizin enerjisini boşaltabilmesi, yorulabilmesi, yediklerini yakabilmesi, can sıkıntısını giderebilmesi için onunla oyun oynamanız gelişimi için çok faydalıdır. Yalnız unutmayın ki, kedinize oyuncaklar alıp onu tek başına bırakmanız, aranızdaki ilişkiyi zedeleyebilir. Günde birlikte geçireceğiniz 15-20 dakika kedinizi çok eğlendireceği gibi sizin de mutluluk seviyenizi yükseltecektir.

 

Nedir bu oyuncaklar?

En basit oyuncak bir lazer kalemidir. Kedinizin gözlerine gelmemesine dikkat ederek boş bir duvara tutacağınız kırmızı ışık kedinizi mutluluktan çıldırtmaya yetecektir. Bazen kağıttan yapılmış bir top ya da örgü yumağı da aynı işi görür. 

Özellikle tırmalama oyuncakları kedinizin tırnaklarının gelişiminde ve kontrolünde çok önemlidir. Doğal hayatta bu ihtiyaçlarını ağaç gövdelerini tırmalayarak gideren kediler, ev ortamında içgüdüsel olarak tırmık atacakları bir yer ararlar. Koltuk kenarları, bu iş için gerekli aksesuarları yoksa büyük tehlikede demektir. Tırnaklarını karşılaştıkları tehlikeler karşısında ne kadar batıracaklarını da küçük yaşlarda bu tırmanma barı sayesinde öğrenirler.

 

 

 

 

 

 

Kedinizin en eğlenceli oyuncaklarından biri de bir oltanın ucuna takılmış tüylü bir oyuncaktır. Kendi kendine bol eğlence ve hareketle oynayabileceği bu oyuncakla kolayca enerjisini atabilir. 

 

Ayrıca kedi tünelleri de kedilerin en sevdikleri oyuncaklardan bir tanesidir. Kafa dinlemek için bir saklanma alanı olarak kullanabilecekleri gibi, evde birden fazla kedi varsa birbirlerine sinsi şakalar yapmak için de kullanırlar. Eve kedi tünelini aldığınızda içinden geçip gitmekten nasıl zevk aldıklarını ve bu hareketi yüzlerce kez bıkıp usanmadan yaptıklarını gördüğünüzde çok şaşırabilirsiniz.

Son olarak... Kedinizin oyun oynuyor olması onun son derece sağlıklı olduğunun da işaretidir. Kedinizi gözlemlerken bu durum sizin için önemli bir ölçü olabilir. Kedi dostlarımızla bol oyunlu günler dileriz…

 

EvdeKediVar'da yer alan onlarca çeşit kedi oyuncaklarına göz atmak için tıklayınız