4 Maddede Kedi Maması Seçimi


Kedi bakımı, oldukça kolay olmasının yanı sıra bir o kadar da önem verilmesi gereken bir konudur. Kediseverlerin de kedi bakımı hakkında dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri, mama seçimidir. 

Kedilerimizi mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı tutmak isteriz. Bunu mümkün kılmanın en iyi yollarından biri, yüksek kalitede ve doğal olan mamaları tercih etmektir. Ancak kedimiz için en doğru mamayı seçmek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu kafa karışıklığını gidermek ve en doğru mama tercihini yapmak içinse, kedimizin özellikleri aslında bize yol göstermektedir. Kedilerimizin özelliklerine bakarak dikkat etmemiz gereken 4 ana faktör bulunur.

 

Kediler de insanlar gibi abur cubura meraklıdır. Mamayı elinize aldığınızda elinizde geride bıraktığı yağ ne kadar fazlaysa mamaya o kadar fazla yağ konulmuş demektir. Hatta bazen üretimin sonunda kedilerin iştahla yemeğe sarılmalarını sağlamak için, yağ püskürtüldüğünü de hatırlatalım. Aynen bizim fast-food merakımız gibi kedilerin de benzer bir merakı vardır. Abur cubura alışmış bir kediyi tekrar sağlıklı şeyler yemeye ikna etmek kolay değildir. 

 

Bu konunun meraklıları Internet'te kedilerine kuru mama yedirmeyen kedi meraklılarına rastlayabilirler. Sadece çiğ et yediren meraklılar dahi vardır. Benzer şekilde, mamada hiç bitkisel içerik bulundurmayan mamalara meraklı kediseverler de vardır. Biz kedilerinizin sağlığını düşünerek bunlar hakkında doğru ya da yanlış demek istemiyoruz. Bu nedenle yazımızda en temel 4 kriterden bahsetmek istedik. Yine de mama seçimini veterinerinizin önerilerini gözeterek yapmanız en doğrusu olacaktır.

 

1. Kedinin Yaşı

 

Kedi maması tercihi yaparken kedimizin özelliklerine göre dikkat etmemiz gereken en önemli faktör, kedinin yaşıdır.  Yavru kediler için “junior”, yetişkin kediler için ise “adult” ibarelerinin bulunduğu mamalar tercih edilmedir. Bu mamaların arasındaki en temel fark ise içerisindeki protein ve yağ oranlarıdır.

 


 

2. Kedinin Kilosu

 

Mama seçiminde dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli faktör de kedimizin kilosu ve aktivite durumudur. Eğer hareketsiz ve kilolu bir kediniz varsa,  buna özel üretilen mamalar tercih etmelisiniz. Bu mamaların yağ ve lif oranları diğer yetişkin mamalarına göre farklılık göstermektedir ve kalorileri daha düşüktür.

 

 

3. Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

 

Kedimizin cinsiyeti, özellikle kısırlaştırıldıktan sonra, mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus haline gelmektedir. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo alma eğilimine girebilirler. Buna engel olabilmek için de kısırlaştırma işleminden sonra kedimizin beslenme alışkanlıklarını yavaş yavaş değiştirmemiz gerekmektedir. Bu durum için de kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen mamaları bulmamız mümkündür.

 

 

4. Kedinin Cinsi

 

Kedimizin cinsiyle ilgili önemli olan faktör, tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve yuttukları bu tüy yumakları sindirim sisteminde problemler oluşmasına neden olabilir. Bunu engellemek içinse, özellikle uzun tüylü kediler için, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca birçok ırk için özel olarak üretilen mamalar da mevcuttur.

 

 

EvdeKediVar'da satıştaki çeşitli kuru mamalara göz atmak isterseniz lütfen tıklayınız. Kedinize bir ödül vermek veya vitamin takviyesinde bulunmak isterseniz belki ilgili reyonumuza göz atmak isteyebilirsiniz. 

 

Etiketler
bilgiler ev kedisi kedilerde beslenme