Kediler ve bebekler bir arada çok güzeller


İnsan sevgisi, hayvan sevgisi ile başlar. Çocuklarımıza hayvan sevgisi kazandırabilmemiz için de onları hayvanlarla olabildiğince erken tanıştırmakta fayda vardır.  Bebeklere hayvan sevgisinin kazandırılması açısından da zararsız ve sevimli dostlarımız olan kedilerin önemi çok büyüktür.

Bu sevimli dostlarımız, özellikle bebeğimizin ruh sağlığı açısından oldukça yararlı olur. Evde bir kedinin varlığı bebeğinizin daha mutlu bir çocuk olmasını sağlar ve kedinizle aralarında oluşacak inanılmaz bağ sizi gerçekten şaşırtabilir. Bunun yanı sıra, bir kediyle birlikte büyüyen bebeğiniz, sorumluluk almayı ve paylaşmayı da daha kolay öğrenecektir. 

 

 

Evde kedi besleyen ve bebek bekleyen ailelerin bazı endişeleri ve soruları olması doğaldır. Bu endişelerden biri de alerji konusunda olabilir. Aslında bu konuda endişe etmenize hiç gerek yok. Çünkü son yıllarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki; başlangıçtan beri evde bulunan bir hayvanın varlığı, bebeğinizin alerji riskini tetiklemeyeceği gibi, gelecekte bu konuda oluşabilecek alerji riskine karşı da bir nevi bağışıklık kazandırmaktadır.

Bebeğinizi kedilerle birlikte yaşamaya alıştırırken dikkat etmemiz gereken şeyler de var tabii ki. Örneğin kedimizin aşılarını düzenli olarak yaptırmalıyız ve özellikle bebek doğmadan önce kedimizin parazit kontrolünü yaptırmaya çok dikkat etmeliyiz. Evden hiç çıkmayan kedilerde parazit çok sık rastlanan bir durum olmasa da dışarı çıkan bir kedimiz varsa böyle bir risk söz konusu olabilir. Ancak düzenli kontrollerle bu riskin önüne çok kolay geçilebilir.

Bebek doğduktan sonrası için ise, ilk yapmamız gereken şey kedimizi bebeğe alıştırmak olmalıdır. Çünkü bazen küçük bir çocuk gibi kediler de eve yeni gelen bir bebeği kıskanabilirler. Kediyi bebeğe alıştırmaksa oldukça kolaydır. Örneğin, bebek eve gelmeden önce, onun için aldığınız eşyaları ve hazırladığınız odayı kedinizin inceleyip tanımasına izin verebilirsiniz. Hatta önceden kaydedilmiş bir bebek sesini arada bir evde açıp, kedinin bir bebek sesine alışmasını sağlamak da faydalı olabilir. Zaten bebeğiniz eve geldikten çok kısa bir süre sonra, kedinizin bebeğe ne kadar kolay alışacağını göreceksiniz. Bundan sonrası ise kediniz ve bebeğiniz arasında harika bir dostluğun başlangıcı olacaktır.

 

Etiketler
ev kedisi kedi ve bebek