Kedi bakımında doğru bilinen 4 yanlış


Kedi bakımı her ne kadar basit gibi görünse de kediler karmaşık ve dikkatle takip edilmesi gereken hayvanlardır. İşte bu yüzden kedi bakımı ile ilgili doğru bilinen yanlışların en dikkat çekenlerini sıralama gereği duyduk:

 

Yanlış 1: Kedi tüyü kiste sebep olur

  Kedi tüyünün ciğere yapışması ve ardından ciğerde kist oluşması ile ilgili korku dolu hikayeyi mutlaka duymuşsunuzdur. En büyük şehir efsanelerinden biri olan bu bilgi, ilginçtir ki bazı kedi sahipleri tarafından bile savunuluyor. Doğrusu, kedi tüyü asla kiste sebep olmaz. Kiste sebep olan şey kedi tüyü
   üstündeki bir çeşit parazittir ve aşıları tam olan kedilerde bu parazitlerden bulunmaz. 


   Yanlış 2: Kemik kediler için faydalıdır


   Sokak kedilerine güvenmeyin, onlar ne buluyorlarsa yiyorlar haklı olarak. Buna kemik de dahil ve kemiğin kedilere faydalı olduğuna dair bir inanış da mevcut. O yalnızca kedigiller ailesinin büyük üyeleri için geçerli olabilir. Bizim ufaklıklar için ise kemik ancak diş kırılmalarına ve mide ya da bağırsak delinmelerine sebep oluyor!


   Yanlış 3: Çiğ et kediler için faydalıdır


   Çiğ eti kediler bayıla bayıla yiyeceklerdir mutlaka. Sonuçta yırtıcı bir ailenin mensupları onlar. Ancak bu bilgi de ne yazık ki yanlış. Zira çiğ et çok fazla bakteri içeriyor ve bu kedinizde hastalıklara ve zehirlenmelere sebep olabilir. 

   "İyi ama, vahşi kediler doğal hayatta zaten çiğ etle besleniyorlar ki" diyenlere sakın aldırmayın. Bugün evcil kedi dediğimiz Felis Domesticus'un doğal hayatı dediğimiz alan, zaten insanların yaşadığı alandır. Onlar vahşi kuzenleri gibi ormanlar ve tundralarda yaşamaya uygun değillerdir. Sokakta bir kedinin; yediği şeylerden ona geçen parazitler, diğer sokak hayvanları ve insanlardan gelen zararlardan sebeple 3-5 seneden fazla nadiren yaşadığını söyleyebiliriz. Ama aynı kediler uygun şartlar oluştuğunda evlerde ortalama 15 sene rahatlıkla yaşayabilmektedirler.


   Aynı şey çiğ kemikler için de geçerli. Kedinize illa ki et vermek isterseniz, en iyi çözüm eti haşlayıp yağsız olarak vermek. Merak etmeyin, yine bayıla bayıla yiyecekler. 


   Yanlış 4: Kediden insana parazit bulaşır


   Bir diğer yanlış bilgi kedilerden insanlara parazit bulaşabileceğidir. Hatta sırf bu endişe dolayısıyla kedilerden korkan, uzak duran insanlar mevcut. Neyse ki böyle bir tehlike söz konusu değil. Tıpkı kedi tüyü efsanesinde olduğu gibi, parazitlerde de benzer bir durum var. Kedilerdeki parazitler insanlara bulaşmıyor. Ancak diğer hayvanlar arasında parazit alışverişi olabiliyor. 


   Etiketler
   ev kedisi kedi bakımı kedi ile yaşam