Kedi ile Araba Yolculuğu


Tatil yaklaşıyor. Kara kara kediyi arabayla bir yerden bir yere nasıl götüreceğinizi düşünüyorsanız, bu yazıya göz atmanızı öneririz. Evde bir kedi besliyorsanız ve 1-2 günden uzun sürecek bir seyahate çıkıyorsanız eğer, evinizin bu minik ferdini emanet edebileceğiniz birilerini bulmakta zorlanabilir veya yanınıza almak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, hem kendinizin ve araç içindeki diğer kişilerin hem de kedinizin rahatını ve güvenliğini sağlayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.  

Yolculuğa başlarken

 

Öncelikle, yolculuğa çıkmadan önce mutlaka bir taşıma çantası edinmeniz gerekir. Kedinin arabanın içinde serbest bir şekilde dolaşması sizin ve onun için tehlikeli durumlara yol açabilir. Yaşayacağı ufak bir panik anında sürücü koltuğuna veya pedalların bulunduğu yer gibi tehlikeli bölgelere sıçraması can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ayrıca ani fren gibi arabanın içerisinde oluşacak bir sarsıntı sonucunda savrularak zarar görebilir. Bunlara engel olabilmek için de bir taşıma çantanızın olması çok önemlidir.

Yanınıza alacağınız taşıma çantasını seçerken kedinizin boyutları, yapacağınız yolculuğun uzunluğu gibi faktörleri göz önüne almalısınız. Uzun yolculuklar için geniş taşıma çantalarının kullanılması, hareket özgürlüğü sağlaması açısından daha rahat etmelerini sağlayacaktır. Ancak kedinin boyutları küçükse, çok büyük taşıma çantalarını tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü taşıma çantası, yolculuk esnasında yaşanacak sarsıntılar sonucunda kedinizin çantanın içinde oradan oraya savrulmasına neden olacak kadar büyük olmamalıdır. Bunun tam tersine kedinizin boyutları çok büyükse eğer, küçük bir taşıma çantası tercih etmeniz de kedinin iskelet ve kas sisteminde problemler yaşamasına sebep olabilir. Ayrıca huzursuz bir yolculuk geçirmesi de kaçınılmaz olacaktır. 

Yanınıza alınacaklar

Yolculuğa başlamadan önce kedinin su, mama ve tuvalet kabını yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. Yolda mümkün olduğunca mola vererek kedinizin ihtiyaçlarını gidermesini sağlamanız çok önemli. Ayrıca bu molalar, arabanın içerisinde özgürce hareket edip rahatlamasına da imkan verecektir. Kediniz için verdiğiniz bu molalarda, arabadan kaçmasına engel olabilmek için de kapı ve pencerelerinizi kapalı tutmanız faydalı olacaktır.

Yolculuğa başlarken kediniz korkabilir ve huysuzlanabilir. Buna engel olmak için de arabaya ilk bindiğiniz anlarda kedinizi kucağınıza alarak ya da taşıma kafesinin kapısını açarak, kedinizi sevmeniz ve rahatlatmanız faydalı olacaktır. Huzursuzluğu geçtikten ya da azaldıktan sonra da taşıma kafesini sabitleyerek güvenli ve rahat bir yolculuğa devam edebilirsiniz.

 

Sakinleştirici ilaç kullanımı

Bazı kişiler kedileri sakinleştirmek için uyuşturucu ilaçları tercih ediyorlar. Biz bu ilaçları asla önermiyoruz. Bu ilaçlar aşırı doz kullanıldığında tehlikeli olabilmektedir. Dozu az kullanıldığında ise kedinizin erkenden ayılmasını ve ayıldığında paniklemesini sağlayabilir. Kediniz baygınken uyandığında, kendisini kafeste ve kokularını hiç tanımadığı bir yerde bulduğunda panik atak geçirebilir, kendisine ve size zarar verebilir. Biz ailecek bu durumu bizzat yaşadık. Tam bir kabustu bizim için. Yaşadıklarımızı yazdığımız Kabusa Dönen Yolculuk başlıklı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. 

Daha fazlası için...

Ayrıca EvdeKediVar blog'da tüm vasıtalarda kedilerle seyahat konusunda ipuçlarına yer verdiğimiz bir yazı dizimiz mevcut. Göz atmak isterseniz: 

Pisili günler dileriz :) 

Etiketler
evcil hayvanlarla yolculuk Kedilerle Seyahat Kedilerle Seyahat Kılavuzu kedilerle yolculuk