Evde kedi beslemek sağlıklı mı?


Kedi sahiplenmek isteyen kişilerin genelde ilk aklına gelen sorulardan biri evde kedi beslemenin sağlıklı olup olmadığıdır. Bunun cevabı ise yapılan birçok araştırma ve kedi bakımını üstlenen kişilerin deneyimleri sonucunda ortaya konulmuştur. Eğer kedinin tüm sağlık kontrolleri yapılmış ve gerekli önemler alınmışsa evde kedi beslemenin sizin için pek çok sağlıklı yönü bulunuyor. 

Bunlardan biri alerji konusundadır. Yaygın olan, kedilerin alerjiye yol açabileceği algısının aksine, evde kedi beslemek ileride oluşabilecek alerji risklerine karşı sizi koruyor. Hatta yapılan araştırmalar, sadece alerji riskini değil, evde bir kediyle yaşamanın astım ve egzama risklerini düşürdüğünü de ortaya çıkarıyor. Araştırmaların başka bir sonucu da kedi besleyenlerin, kedi beslemeyen kişilere göre kalp krizi riskinin %40 daha az olduğu yönündedir. 

 

Kedilerin sağlıklı etkileriyle ilgili şaşırtıcı bir başka özellik, genelde mutlu olduklarında ya da sevilmek istediklerinde çıkarttıkları, bizim de çok sevdiğimiz mırıltılarının insan üzerinde oluşturduğu etkiler. Bu mırıltıları sevmemizin asıl nedeni ise mutlu olmamızı sağlayan serotonin hormonunu salgılamamızı sağlaması. Kediler mırıldanırken 20-140 Hz aralığında bir titreşim yayıyor. Mırıltıların yaydığı bu titreşimlerin vücudumuz için çeşitli etkileri bulunuyor.   

Stres azaltıcı etkisi: Kedimizi severken çıkardıkları mırıltılar, sinirlerimizi yatıştırıyor ve bizi günün stresinden arındırıyor.

Nefes darlığına etkisi: Kediler mırıldanarak hem kendilerinin hem de etkileşimde oldukları insanların nefes darlığı semptomlarını azaltıyor.

Kan basıncını düşürme etkisi:  Çıkardıkları mırıltıların kan basıncımızı düşürme etkisi bulunuyor. Bu etki özellikle yüksek tansiyon hastaları için oldukça faydalı oluyor.

Kemik iyileştirme etkisi: Mırıltı sırasında yaydıkları titreşimler kemiklerin güçlenmesine yardım ediyor ve kemiklerdeki kırık ya da çatlakların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Yaralara olan etkisi: Mırıltıların yaydığı titreşimler, vücuttaki yaraların ve şişliklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Yumuşak dokulara olan etkisi: Yayılan titreşimlerin bir diğer etkisi de yumuşak dokular üzerinde oluyor. Bu titreşimler kas, tendon ve bağ yaralanmalarının daha hızlı iyileşmesine yardım ediyor.

Kendinize bir iyilik yapın ve kedinizin mırıltılarını artırmak için onu daha çok mutlu edin. İkinizin de harika hissettiğini göreceksiniz.

 

Etiketler
ev kedisi kedi bakımı