Aybüke ve Jonny'nin ilk bakışta aşkı


Benim adım Aybüke. Kedim Jonny ile dostluğumuz bundan 3 sene önce başladı. Jonny, 3 yaşında kısır bir erkek kedi.


Bundan üç sene önce 4 Nisan'da önemli bir trafik kazası geçirdim. 15 gün kadar yoğun bakımda kaldım. 1 ay dolduğunda beni eve getirdiler.

Bacaklarım parçalı dikiş olduğu için bir süre yürüyemedim. Yine o zamanlar, annem arada sırada beni tekerlekli sandalye ile dışarı çıkarıyordu. Jonny'i tam da o gün bir petshop vitrini önünde gördüm.

İtiraf etmek gerekirse; o güne kadar ne bir kedi baktım, ne de sevdim. İşin aslı, hayvanlardan çok da haz etmezdim doğrusu. Nereden bilebilirdim, o gün hayatımın dönüm noktasıymış meğer. Jonny o gün bana öyle bir baktı ki, dayanamayıp içeri girip bir daha bakmak istedim.

Mağaza sahibi "bu kedilerin annesi öldü, bir buçuk aylıklar ve sahiplendiriyoruz" dedi bana. Sahiplenen çıkmazsa da birkaç hafta sonra sokağa bırakacaklarmış. Ne zaman doğduklarını sorduğumda ise 4 Nisan dedi bana... Yani tam da benim kaza geçirdiğim gün. İşte o anda ister istemez gözümden iki damla yaş süzülüverdi.

Hiç tereddüt etmeden, "ben bu kediyi almak istiyorum" dedim. Mama alıp bir kutunun içine koyup kediyi bana verdiler. Bakamazsanız da geri getirmeyin, sokağa bırakın gitsin dediler.Eve getirdik ve Jonny hiç yabancılık çekmeden anında yaramazlıklarına başladı. Evi bir kedi ile paylaşmaya alışkın olmadığım için, başlarda çok zorlandım. Ama birgün Jonny yanımda uyuyakaldığında, onu bir daha asla bırakamayacağımı anladım.

Onunla oynamaya başlamak için öncelikle yürüyebilmem gerekiyordu. Gereken fizik tedavilerime gidip, Jonny için yeniden sarıldım hayata kaldığım yerden. Bana bu yolda can arkadaşlığı yaptı.

İnanın; bir kedinin, bir insanın hayatını ne denli değiştirebildiğini ben bizzat yaşıyorum. Şimdi artık Jonny, ailemizin en küçük çocuğu. Öyle zamanlar oluyor ki, benden bile daha çok düşünülüyor. Tatile, yazlığa her nereye gidersek hep bizimle birlikte. Arkadaşlarim bile bazen, Jonny'nin bazı insanların dahi yaşayamadığı refahı yaşadığını söylerler. İyi ama Jonny benim için sıradan bir kedi değil ki... Ona kocaman bir hayat borcum var. Geriye ancak onunla ilgilenerek ödeyebilirim bu borcu.


Jonny yanımdayken başka dosta yada arkadaşa ihtiyaç hissetmiyorum. Tek dileğim ise; bir gün herkesin bu duyguyu tatması.

Aybüke & Jonny

Etiketler
hikayeler