Kedilerde tuvalet eğitimi


Kedi tuvaleti eğitimi, diğer hayvanlar ile karşılaştırıldığında en basit tuvalet eğitimlerinden biridir. Kediler içgüdüsel olarak tuvaletlerini kum ya da toprak gibi alanlara yapmak ve daha sonra üzerini kapamak isterler. Bu, kedilerin doğuştan gelen temizlik güdüleri sayesinde oluşmuş bir durumdur. Daha önce hiç tuvalet eğitimi almamış bir kedinin dahi yanına kedi kumu koysanız, ekstrem bir durum olmadığı sürece tuvaletini kuma yapacaktır. Üstelik bunun için sizin hiçbir şey yapmanıza gerek olmadan. 

Ancak bazı kediler, üstelik tuvalet eğitimi almış olanlar dahi, zaman zaman tuvaletlerini kedi kumu dışındaki yerlere yapabilirler. Eğer sizin kediniz de onlardan biriyse kedi tuvaleti eğitimi üzerine biraz eğilmenizde fayda var. Çünkü kum dışına tuvaletini yapmaya alışan bir kediyi tekrar kuma adapte etmek sanıldığından daha güç olabilir. Peki ama kedinizin kum dışına tuvaletini yapma sebebi ne olabilir?

Kedi yavruysa ve daha önce kumla hiç tanışmadıysa tuvaleti geldiğinde herhangi bir yere yapması doğaldır. Bu durumda kedinizi inceleyin ve arada sırada onu kumun içine bırakın. Bir haftaya kalmadan kediniz tuvaletini kuma yapmayı öğrenecektir.

Son zamanlarda kedinizin kumunu değiştirmiş olabilir misiniz? Kediler genelde alışkanlıklarından vazgeçmeyen hayvanlardır. Kumun markası ya da cinsi değiştiğinde onu yadırgayabilirler. Ayrıca topaklanmayan, kristal türdeki kumlara alışmaları da kediler için zor olabiliyor. 

Kum temizliğinin üzerine ne kadar eğiliyorsunuz? Kedi kumu siz fark etmeseniz dahi çok hızlı bir şekilde kirlenebilir. Dışkıları istediğiniz kadar temizleyin, idrar kum tarafından emilecektir. Bu da sizin duymadığınız ancak kedinizin hayli rahatsız olduğu kokulara neden olabilir. Titizliğine fazlaca önem veren kediler elbette pis kokan, kendilerini rahatsız hissettikleri bir ortama tuvaletlerini yapmaktansa temiz kokan kıyafetlerinizi tercih edebilirler. 

Bunların hiçbiri söz konusu değilse, kedinizi çok kızdırmış olabilirsiniz. Kediniz muhtemelen sizi cezalandırmak için tuvaletini evin muhtelif yerlerine yapıyordur. Kedi tuvaleti eğitimi bu durumda hiçbir işe yaramayacaktır. Son zamanlarda onu çok kızdıracak ne yaptığınızı düşünmenizde ve kendinizi affettirmek için ıslak mama ve oyuncak alışverişine çıkmanızda fayda var.

Etiketler
ev kedisi kedi eğitimi kedi ile yaşam tuvalet eğitimi