Kediler için zehirli bitkiler


Kediler için ev bitkileri eğlenceli bir oyun alanı, rahat bir tuvalet ve lezzetli bir öğle yemeği olabilir. :) İşte tam da bu noktada ortaya çıkan zehirlenme ihtimali bitkilerinizin bazılarından vazgeçmeniz gerektiğine işaret ediyor. Eğer bitkileri tanımazsanız, meraklı dostunuz bunların tadına bakabilir ve geri dönülemez üzücü sonuçlara yol açabilir.

 

Peki kedilere zehirli bitkiler hangileri?

Difenbahia, aşk sarmaşığı, incir yaprağı, karanfil, fil kulağı, Atatürk çiçeği, fulya, gündüz sefası, zambak, soğan, mısır, at kestanesi, güzelavratotu, sıklamen, çuha, Hint keneviri, yüksük otu, sardunya, bazı kaktüs çeşitleri, aloe vera, şeftali çekirdeği ve yaprağı, boncuk fasulye, kasırga otu, bazı sarmaşık türleri, domates sapı ve yaprakları, caladium, zakkum, kaynana dili, yüksük otu, kayısı çekirdeği, dua çiçeği, porsuk ağacı, tropik kış difenbahiası, açelya, küstüm otu, nergis, ökseotu, sonbahar çiğdemi, klematis, Kudüs kirazı, kroton, Küba defnesi, Hint kauçuğu, yaban yasemini, kuşkonmaz, şeker kamışı, okaliptüs, ejderha ağacı, elma çekirdeği, kene tohumu, orman gülü, Hint tırmığı, kiraz çekirdeği ve yaprakları ve çok daha fazlası kedinizi zehirleyebilir. 

Öncelikle evinizde kediniz için zehirli olan bu bitkiler varsa onları derhal uzaklaştırın. Emin değilseniz veterinerinize danışabilir ya da bitkilerinizi kedinizin kesinlikle ulaşamayacağı bir yere koyabilirsiniz. Varsayalım ki bu durum gözden kaçtı ve kediniz bir şekilde bu bitkilerden birini yedi. Peki bu noktada ne yapmanız gerekiyor?

Büyük ihtimalle siz hiç bir şey yapamazsınız. Mutlaka en yakın veteriner kliniğine gitmeniz gerekiyor. Yakınlarda veteriner yoksa, dostunuzu kaybetmemek adına son çare olarak, kedinizi kusturmaya çalışın. Bu esnada kedi çimi veya normal çim son çare olarak işe yarayabilir. Ardından tıpkı insanlarda olduğu gibi bir miktar yoğurt verin.

Her şeyden önce veteriner hekiminizin telefonunu mutlaka rehberinizin baş köşesine kaydedin ve bu tarz acil müdahale gerektiren konularda kendiniz bir adım atmayın ve derhal veterinerinize danışın.

Etiketler
ev bitkileri ev kedisi