Kedi Sahiplenme


Bir kediyi sahiplenmek, ona yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır. Önemli olan ise bu kararı verirken ona ömrünün sonuna kadar bakabileceğinizden emin olmanız. Çünkü sahipleneceğiniz kedinin, bundan sonra evinizin herhangi bir bireyinden farksız olacağını ve de ömrünün sonuna kadar sizden sevgi ve ilgi bekleyeceğini unutmamalısınız. 

 

 

Kedi sahiplenirken, sahipleneceğiniz kedinin size uygunluğu açısından dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan biri, vaktiniz ve yaşam temponuzdur. Hasta ya da sakat bir kedi, sağlıklı kedilere göre daha çok ilgiye muhtaçtır. Bu da ona daha çok vakit ayırmanızı gerektirebilir. Bir diğer konu da yaşam alanınızla alakalı. Eğer apartman hayatında yaşıyorsanız, apartmanınızda evcil hayvan beslemeye izin verilip verilmediği, sonrasında yaşam alanınızda bir problem yaşamamanız için önemlidir. Ayrıca sahipleneceğiniz kedinin yavru veya yetişkin bir kedi olması da farklı özellikler ve bakım şartları doğuracaktır. 

Yavru bir kediyi sahiplenirken dikkat etmeniz gereken ilk şey, kedinin kaç haftalık olduğudur. 8 haftalıktan daha küçük bir kediyi sahiplenmek, anne sütünden erken kesilmesi açısından gelecekte birçok sağlık sorununa yol açabilir. Anne sütü insanlar için olduğu kadar kediler için de çok önemlidir. Hatta kedilerin anne sütünden 8 haftadan önce kesilmesi, ileride çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilme riskinin dışında, hayatta kalmalarını bile riske sokabilir. Anne sütünün içinde bulunan antikorlar, kedilerin ilk haftalarında oldukça zayıf olan savunma mekanizmalarının yeterli seviyelere ulaşmasını sağlar. Eğer sahipleneceğiniz kedi sizin kontrolünüz dışında (annenin terk etmesi, sokağa atılması gibi) 8 haftadan önce sütten kesilmişse de bir veterinere giderek, kedinizin savunma mekanizmasının gelişmesi için gereken destekleri almasına yardımcı olmalısınız.

Yetişkin bir kedi sahipleneceğiniz zaman, kedinin mizacını ve kişilik özelliklerini tanımanız çok kolay olur. Çoğu insan yavru kedilerin daha sevimli olması nedeniyle yavru kedileri daha çok tercih eder ama yavru kedilerin büyüdükleri süreçte nasıl bir kişiliğe sahip olacağını kestirmek oldukça güçtür. Yetişkin kedilerin ise kişilikleri büyük ölçüde oturmuş olur. Bu da kendi kişiliğinize ve tercihinize en uygun davranış eğilimlerini gösteren kediyi sahiplenebilmeniz açısından size avantaj sağlayacaktır. 

Sonuç olarak, yaşam şeklinize ve tercihlerinize en uygun olan kediyi sahiplenmeniz hem sizin hem de ailenizin yeni bireyi olacak kediniz için çok önemlidir.

Etiketler
ev kedisi kedi bakımı kedi ile yaşam