Kedi mamasının içindekiler


Kedilerimizin iyi beslenmesi onlar için, dolayısıyla da bizim için çok önemlidir. Çok sevdiğimiz kedimizin sağlığı açısından, beslenmesine maksimum özeni göstermeye çalışırız. Bunun için de en sağlıklı ve onlara en uygun mamaları tercih etmek isteriz. Bu konuda da dikkat etmemiz gereken en önemli şey kedi mamasının içindekilerdir.

Kedi mamalarının çeşitlerine göre içerikleri de değişiklik gösterir. Ancak mamaların içindekileri incelerken ilk bakmamız gereken şey, temel besin maddesidir. Sağlıklı bir kedi mamasında, kaynağı belli olan etlerin bulunması gerekir. “Et ve yan ürünleri” gibi yüzeysel ibarelerin bulunduğu kedi mamalarında bu kaynak belirgin değildir. Bu da kedimize yedirdiğimiz mamanın kaliteli ve sağlıklı bir besin olup olmadığını anlamamızı zorlaştıracaktır. 

Mamaların içinde temel besin maddesi dışında, kedimizin ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi maddeler de bulunur. Bunların oranı da genellikle temel besin maddesinin besin değerlerine ve özelliklerine göre belirlenir. Örneğin balık içerikli mamalara eklenen fosfor desteği, balığın hali hazırda fosfor içeren bir besin olması nedeniyle diğer mamalara göre daha azdır. Toplamdaki fosfor oranın 0,7-1,1 aralığında olması en sağlıklısıdır. Ayrıca protein oranına dikkat etmek de önemlidir. Bu ise kedinizin kilosu, yaşı ve aktivite durumuna göre belirlemeniz gereken bir seçimdir. 

Karbonhidratlar da kedi mamalarının içinde bulunabilen bir maddedir. Kedilerin karbonhidrat tüketimine çoğunlukla ihtiyaç duymamalarından ve karbonhidratın kilo almalarına neden olmasından dolayı, içeriğinde minimum karbonhidrat değerleri olan ya da hiç olmayan mamaların tercih edilmesi daha sağlıklıdır. İçindekiler kısmında; buğday, mısır, mısır glüteni, soya, patates, kurutulmuş arpa küspesi gibi maddelerin bulunması o mamanın karbonhidrat içerdiğini gösterir.

Kedi mamalarının içeriğinde bulunan bir diğer madde de koruyucu maddelerdir. Bu maddeler, kedi mamasının kısa sürede bozulmasını engellemek için gereklidir. İçindekiler kısmında BHA, BHT, propil gallat, equitoxin gibi maddeler varsa, bu mama kimyasal içeriklerle korunuyor demektir. Tokoferol, rosemary extract gibi içeriklere rastladığınız mamalar ise doğal korucular içeren mamalardır. 

Etiketler
bilgiler ev kedisi kedilerde beslenme