Bir bıyık nelere kadir?


1) Güçlü radar sistemiyle seni kontrol altına almak için:

Kedilerin bıyıkları birçok kedi severin kalbini fethetmiştir, kabul. Kedileri oldukça sevimli ve bir o kadar da karizmatik gösteren bıyıklarının tek işlevi sadece kedileri daha güzel göstermek mi sizce? Elbette hayır! Veteriner hekimlerin hepsi bıyıklarının kedilerin dünyayı algılamaları için en önemli ve güçlü parçaları olduğu konusunda hemfikir. Kısaca bıyıklar için bir kedinin GPS ve radar sistemi diyebiliriz. 

2) Dünyanın senin göremediğin taraflarını algılayabilmeleri için:

Aslında kedilerin bıyıkları gibi özelleşmiş alıcı tüyler kaşları, yanakları ve patileri gibi tüm vücuduna dağılmış bir durumdadır. Bıyıklarıyla birlikte bu özelleşmişmiş tüyler folikülleri, yani tüyleri tutan ve çok sayıda sinir ucu barındıran keseleri yardımıyla topladıkları bilgileri kedilerin beynine iletirler. Kedilerin dünyayı algılayabilmeleri için çevreden titreşimleri toplayan bu özel tüyleri nerede olduğunu tanımlamasına yardımcı olduğu gibi bulunduğu ortamdaki canlı ve cansız her şeyi algılamasını sağlar. 

3) Senden daha iyi tırmanmak ve bir ninja gibi her şeyi sezmek için:

 

Kedilerinin dudakları üzerinde yer alan ve tatlılıklarına tatlılık katan bıyıkları genişlikleri ve alanları kendi bedeniyle kıyaslamasına yardımcı olur. Çekmecenize girmeden önce oraya sığıp sığamayacağını kafasında tartması için bıyıklarına ihtiyacı var. Bacaklarının arka kısmında yer alan alıcı tüyleri ise bir yerlere tırmanmasını kolaylaştırıyor. Hatta o kadar ki bütünüyle kör bir kedi bıyıkları ve diğer özelleşmiş yapıdaki alıcı tüylerinden yardım alarak sorunsuz bir şekilde bir odadan diğer bir odaya geçebilir, etrafında bulunan canlı, cansız nesneleri ve nerede bulunduğunu hissedebilir. 

4) Ruh halini anlayabilmen için:

Kedinizin neler hissettiğini anlamanın kolay bir yolu var aslında. Üstelik sadece onların bıyıklarını dikkatlice gözden geçirerek iletişim bile kurabilirsiniz. Kediler bıyıklarını kontrol eden kompleks yapıdaki kas grubuyla onları öne ve arkaya hareket ettirebilir. Eğer kediniz rahatsa bıyıkları yüzünün etrafında serbest ve düz bir şekilde durur. Avlanırken, alışılmamış bir durumla karşılaştığında ya da sinirlendiğinde bıyığı öne doğru açı yapar. Endişeli ya da üzgün olduğunda bıyığının geriye doğru çektiğine siz de şahit olabilirsiniz. 

Uyarı: Kedisini seven bıyıklarına dokunmaz!

Kedilerin bıyıkları ve diğer özelleşmiş alıcı tüyleri vücudunda yer alan diğer tüyler gibi dökülebilir özelliktedir. Fakat bu tüyleri kesmeniz, kısaltmanız ya da traş etmeniz kesinlikle tavsiye edilmez. Doğal yolla dökülmeleri haricinde bu tüyler herhangi bir şekilde zarar görürse ya da kesilirse kediniz şaşkın ve korku dolu olacaktır. Görme duyunuz engellenmiş şekilde gözlerinizin bağlandığını düşünün. Bu tüylerin kesilmesi durumunda kedinizin hissedeceği şey tam olarak budur. Kediniz dengede durmak, yönünü bulmak, atlayacağı mesafeyi hesaplamak, bulunduğu yerden tam olarak emin olmak ve etrafındaki canlı ve cansız varlıkları tam olarak tanımlayabilmek için onlara ihtiyaç duyuyor. Doğru bir kedi bakımı için bıyıklara iyi davranmayı unutmayın sayın kedi severler!

Etiketler
bilgiler