Kediler hakkında ilginç gerçekler - 2


Kediler 100 değişik ses, köpekler ise 10 ses çıkartabilirler. (bizim kız acıktığında ayrı, oyun istediğinde, sevilmek istediğinde ayrı, babası geldiğinde hoşgeldin anlamında ayrı, tepeye zıplarken ayrı, saklambaç oynarken saklanıp beni çağırdığında ayrı, şımardığında ayrı, sıkıldığında ayrı ses çıkarabiliyor ama oğlan malesef tek bir ses çıkarıyor. hem de cüssesine hiç yakışmayacak tizlikte hep aynı sesi çıkarıyor. Zaten çoğunlukta da acıktığında sesi çıkıyor)

Kedilerin hafızası köpeklerinkinden 200 defa daha güçlüdür. bu hafıza seçicidir ve sadece işine yarayacak bilgileri saklar. (Nedense yapılmaması gerekenleri ısrarla yapmaya devam ederler )

Kedi ve köpekler insanlar gibi ya sağ ellerini çok kullanırlar yada sol (mesela bizim kızın sağ kroşesi çok iyidir :) defalarca tecrübe edilmiştir )

Kediler tam bir et oburdur. hayvansal proteinleri alamayan bir kedinin uzun süre sağlıklı yaşaması mümkün değildir.

Kediler şeker tadını ayırt edemezler ( bu özelliği okuduğumda çok şaşırmıştım bizimkiler dondurma ve pastaya bayılıyorlar ! ?? )

Bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini temizleyerek geçirir. Kedilerin kendilerini temizlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır. (bizim kız maşallah kendini şapırdata şapırdata temizleyerek her seferinde bakışların ona çevrilmesine sebep olmakta)

Herbir omurunun diğerine gevşekçe bağlantılı olduğu hareketli omurgası, ikiye katlanabilmesini, sırtının yarısını diğer yarısına göre 180 derecelik bie açıyla döndürebilmesini sağlar ki, bu temizlenmesi için mükemmel bir özelliktir.

Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler.

Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.

Kedilerin en belirgin özelliklerinden biri de mırlamaktır. özellikle çok sakin, huzurlu ve mutlu olduklarında mırlarlar.

Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Etiketler
Kediler hakkında ilginç gerçekler