Popüler Kedi Cinsleri - 1


Sevimlilikleri ve cana yakınlıklarıyla kediler tarih boyunca insanların en yakın dostu olmuştur. Kediler, tüm dünyada insanların birlikte yaşamak için en çok tercih ettiği evcil hayvanlardır.
Bir kedisever olarak evinizi ve dostluğunuzu,sevginizi bir kedi ile paylaşmak istiyorsanız, öncelikle, safkan mı sokak kedisi mi? hangi cinsiyette? bebek yada yetişkin mi?uzun mu kısa tüylü mü? sorularına karar vermeniz gerekmektedir.

Safkan bir kedinin avantajı, sahip olacağı kürk tipini, görünüşünü,boyutunu ve huyunu bilebilmektir. Kötü yanı ise, bir türün belirli özelliklerinin yanı sıra, farkında olmadan riskli tıbbi koşulları da beraberinde getirme ihtimalidir.(örn:himalayan cinsinde astım, iran kedisinde polikistik böbrek hastalığı gibi)

Bu riskler cinsten cinse değişmektedir ve her kedi de mutlaka olacak diye bir şart yoktur. Sokak kedileri ise, farklı genetik geçmişlerin karışımından kaynaklanan melez sağlamlığından yararlanmaktadır.

Binlerce mükemmel kedinin sevgi dolu yuvalara gereksinimleri vardır. Bir kediseverseniz, ister çevrenizdeki barınaklarda, ister sokakta, ister ilanlarda arayın, gördüğünüz anda, yıldırım aşkı gibi işte budur benim hayatımı paylaşacağım pisim dediğinizde bu fırsatı sakın kaçırmayın.

Siz kedici adaylarına, ülkemizde ilgi ve talep gören cinsleri kısaca anlatacağım. Bundan sonra da sıra karar vermenizde.

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Orijin Yeri:
Etiyopya (Eski Habeşistan)

Huy:
Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık, oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir. Hareketlidir. Dikkatli Başka kediler ile olmayı sever. Sahibine karşı oldukça kibardır. Dikkatli, araştırmacı bir atlet, tutkulu bir avcıdır.

Görünüş:
Tüyleri kısa, ince telli ve orta uzunluktadır. Dokunulduğunda hoş bir duygu uyandırır ve iç tüylerle beraber oldukça yoğundur. Yanık kahverengi, kızıl ve mavi olabilen tüyler bazen açık bazen de koyu renk bantlarla süslenir. Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

Bakım:
Fazla bakım gerektirmez. Haftada birkaç kez taranmalı.

Ankara Kedisi (Angora)

Orijin Yeri:
Türkiye

Huy:
Tam anlamı ile sahibine tapan ve onu her yerde takip eden Ankara kedisi enerjik, oyuncu, zeki ve meraklı bir kedidir. Evine oldukça düşkün olan Ankara kedileri insanlar ile ilişkilerinde oldukça yakın ve uyumludur. Meraklı ve araştırmacı yapısı ona oyuncu özelliği de katmıştır. Uzun süre okşanmaktan sıkılmadan hoşlanan, konuşkan, hareketli kedilerdir.

Görünüş:
Çoğunlukla mavi göz rengi ile karşılaşılmakla birlikte kehribar sarı, yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki farklı renkte olabilir. Beyaz tüylü mavi gözlü olanları kısmen ya da tam sağır olabilirler.Bu renk geni kusurundan kaynaklanır.

Bakım:
Uzun ve ipeksi tüyleri sık tarama gereksinimini doğurmaktadır. Düzenli olarak taranması gerekir. Aksi halde açılması güç kıtık problemi yaşanabilir.

British Shorthair (Britanya Kısa Tüylüsü)

Orijin Yeri:
Büyük Britanya

Huy:
Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve enerjik davranır. Kendi kendine yeter ve talepkar değildir. Sabırlı,canayakın ve sakindir. Uysal bir tabiata sahip olmasına rağmen bir avla karşılaştığında iyi bir avcıya dönüşür.

Görünüş:
Sık ve kısa tüylere sahiptir. dolgun yanaklı, yuvarlak bir başa sahiptir.

Bakım:
Kendisini temizler, bakımını yapar. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız, ya da pes edebilirsiniz. Haftada bir kez taranması yeterlidir.

Devam edecek

Kaynaklar:
http://www.evcilkediler.com
Kedi Sahibinin El Kitabı - Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
abyssinian angora kedisi ankara kedisi britanya kısa tüylüsü british shorthair habeş kedisi popüler kedi cinsleri