Popüler Kedi Cinsleri – 2


Popüler kedi cinslerine bir önceki yazımızda başlamıştık. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Chinchilla

Orijin Yeri:
İran

Huy:
Chinchilla'lar genellikle sakin ve uysal kedilerdir. Yumuşak, melodik bir sesi vardır. Sevgisini belli eden, ilgi görmekten hoşlanan Chinchilla sahibine sadakatle bağlanabilir. Chinchilla'lar her ne kadar hassas ve kırılgan bir görünüme sahip olsalar da oldukça sağlıklı ve dayanıklıdır.

Görünüş:
Persian ırkı içerisinde ayrı bir sınıf olarak değerlendirilen Chinchilla'lar Persian ırkının temel özelliklerini taşır. Gözleri zümrüt yeşili veya mavi-yeşil renkte ve koyu siyah sürmeli, burun ise ortası siyah çizgili, kırmızı renklidir.Pati altları da siyahtır.

Bakım:
Chinchillalar günlük olarak en az 15 dk fırçalanmalıdır. Aksi takdirde tüyleri kolayca düğümlenir. Fırçalama esnasında düğümlenmeye daha yatkın olan kol altı, göbek bölgesi ve kuyruk altlarına ekstra özen göstermek gerekir. Fırçalama işlemi bir kaç gün gibi kısa bir süre için bile ihmal edilirse tüyler kedinin fırçalanmaya sabır göstermeyeceği kadar karışabilir. Tarakla açılması mümkün olmayan durumlarda kürk tamamen traş edilmelidir.

Özellikle kışlık tüylerini değiştirdikleri bahar aylarında oldukça fazla tüy dökerler. Fazla titiz veya allerji problemi olan insanlar için bu durum sorun yaratabilir.

Himalayan


Orijin Yeri:
Asya

Huy:
Kendinden emin ve sakin bir hali vardır. Bir kişiye bağlanır ama diğer aile bireylerini de kabul eder. Genelde sessiz, kararlı, saygılı ve şefkatli olan Himalayan nadiren aşırı oyunculuk belirtileri gösterir.

Görünüş:
Uzun, akıcı ve kabarık duran tüyleri boyun kısmında yele gibidir.Kuyruk dolgun bir fırça gibidir, uzun pati altı ve kulak içi tüyleri vardır. Tüy yapısı ince ve parlaktır.

Bakım:
Tüyleri yoğun olduğundan kıtıklaşmasını engellemek için günlük bakıma ihtiyacı vardır.

İran Kedisi (Persian)

Orijin Yeri:
İran

Huy:
En çok tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

Görünüş:
Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri, yuvarlak ve kabarıktır. Uzun, sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

Bakım:
Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

 

Russian Blue (Mavi Rus)

Orijin Yeri:
Rusya

Huy:
Sakin ve bağımsız yapısıyla sevgisini ve duygularını gösterebilen Russian Blue kedileri, pratik zekalı, akrobatik ve beceriklidir.

Görünüş:
Dokunulunca ele ipeksi ve yoğun gelen kısa tüyleri çift katlıdır. Esnek ve ince tüyleri gövdesinden kabarık durur. Renk olarak; Parlak mavi; mavi gölgeler tercih sebebi; kafa üstü tüyleri gümüş rengi; tüy  uçlarındaki gümüş rengi Mavi Rus'a parlak bir görünüş veya gümüş parlaklığı vermektedir.

Bakım:
Fazla bakım istemeyen bu kedinin tüyleri onları dik tutacak şekilde fırçalanmalıdır.

Ragdoll

Orijin Yeri:
ABD

Huy:
Ragdoll nadir üreyen ve seçkin bir ırktır. Sakin görünüşlüdür ancak sinirlendiğinde nazik ve yumuşak bir patide olsa ani vuruşlarda bulunabilir. Sessiz,uysal,dengeli,hevessiz bir avcı, nazik bir devdir.

Görünüş:
Orta ya da iri bir başa, dolgun yanaklar ve küçük, nokta gibi bir burna sahiptir. Ağız yuvarlak ve aşağıya doğru eğimlidir.Kısa, sağlam yapılı bacaklara sahiptir..

Kürkü çabuk keçeleşmeyen büyük,ağır bir kedidir. Soğukkanlı duruşuyla da, Ragdoll oldukça görkemli bir kedidir. Orta uzunlukta,yumuşak,sık ve ipeksi  tüylere sahiptir. Puanlı yada tekir desende, fok rengi,çikolata,mavi ya da lila rengi kabul görür.

Bakım:
Fırçayla hafifçe taramak, elle yumuşak dokunuşlarda bulunmak tüylere güzel bir görünüm kazandıracağı gibi onun da hoşuna gidecektir.

Devam edecek

Kaynaklar:
http://www.evcilkediler.com
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
chinchilla himalayan iran kedisi kedi bakımı kedi cinsleri mavi rus cinsi ragdoll russian blue