Popüler Kedi Cinsleri - 3


Popüler kedi cinslerine yer verdiğimiz yazılarımıza (Bölüm 1 - Bölüm 2) kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Singapura

Orijin Yeri:

Singapur ve ABD

Huy:
Sakin ve ince ruhludur. Nazik, sabırlı,sevecen, yumuşak karakterlidir. Çekingendir ve içedönük bir sevgisi vardır.

Görünüş:
İnanılmaz iri vücut yapısı ve gövdesine oranla oldukça ince bacakları ile göze çarpar. Kafa yapısı da vücuduna oranla küçüktür. Ağız ve burun oldukça küçük ve öne doğru çıkıktır.Gözlerinin dış hatları siyah ela,yeşil ya da sarı ve hafif çekiktir.Kulaklar başın üstünde herzaman dik ve geniştir. Renkleri, kırçıllı tekir üzerine sepya çizgili olup tüyleri kısadır.

Bakım:
Kısa tüyler pek fazla bakım gerektirmez. Düzenli fırçalama yeterlidir. Tüyleri nedeniyle kediseverler tarafından çok beğenilen bir ırktır.

Siyam Kedisi


Orijin Yeri: Tayland (Eski Siyam)

Huy:

Renkleriyle beraber Siyam kedilerinin kişiliklerinin de değiştiği inancı oldukça yaygındır. Örneğin fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olması gibi.Ama genel olarak, enerjik, girişimci, arkadaş canlısı ve geveze yapılıdır. Siyam Kedisi, en geveze cinstir hatta oldukça tiz bir sesle konuşur. Tüm Siyam kedileri zeki ve dikkatlidir. Ayrıca cinsel erişkinliğe en erken ulaşan cinstir, sıklıkla beş aylıkken çiftleşmeye başlar.

Görünüş:
Boynu zariftir. Ağız kısmı narin, uzun ve üçgendir. Sivri uçlu kulakları altta geniştir ve birbirlerinden ayrıktır. Doğulu badem biçimli gözleri burnuna doğru daha da çekikleşir. Bacakları incedir ve arka ayakları önlerden daha uzundur. Küçük ve oval patileri zariftir. Uzun ve ince kuyruğu ucuna doğru daha da incelir. Bedenine doğru yatık duran tüyleri ince, parlak ve kısadır. Siyam kedileri,fok rengi,çikolata,mavi ya da lila rengi olabilir.Siyam puanlarının olması gerekir.

Bakım:
Mevsiminde bolca tüy dökme eğilimleri olduğundan her gün ölü tüyleri temizlemek için fırçalanmaları gerekir. Bunun dışında fazla tüy bakımı gerektirmez.

Sokak Kedileri

Huy:
Dünyadaki en yaygın, en sevilen ve en çok sahiplenilen kedilerdir. Çevreye uyumlu, alçakgönüllülerdir. Bir sokak kedisinin kişiliği ilk deneyimlerine dayanır, bu yüzden bir sokak kedisi, ilk tanıştığı insanın onu alıştırdığı kadar canayakındır, oryantal cinslerin konuşkanlığına ya da bazı uzun tüylü cinslerin sükunetine ulaşamayabilirler.

Görünüş:
Tipleri ülkeden ülkeye değişir. Soğuk ülkelerde gürbüz olurlar, daha ince olanlar sıcak iklimlerin göstergesidir. Sokak kedilerinin çok azı uzun tüylüdür.

Çoğunluğu tekir olmakla birlikte, iki renkli kediler (krem-beyaz,siyah-beyaz gibi )hareli gümüş,kaplumbağa kabuğu ve beyaz, gibi renkli kediler de bulunmaktadır.

Beyaz kedilerin çoğunluğu dişidir ve iki kedinin desenleri asla aynı olmaz.

 

Tekir Kedi

Orijin Yeri:
Afrika, Avrupa

Huy:
Tekir Kedi, melez bir ırktır. Diğer kedi ırkları gibi saf bir ırk değildir, yine de ortak özellikleri bir başlık altında toplanabilecek kadar benzer görünüş ve kişilik özellikleri sergileyebilir.

Adını postunun deseninden alan bu çok yaygın melez kedi cinsinin, Van Kedisi veya Siyam Kedisinde olduğu gibi, karakter özelliklerini açık seçik bir şekilde ortaya koyup tarif etmek olanağı yoktur. Hemen hepsi tüm evcil kedilerin genel karekterini ve yapısını taşıyabilirler.

Görünüş:
Bugünkü şekilleri ile, tekir kedilerin postundaki çizgili desenler genel olarak çok bariz ve canlıdır.

Desen şekillerine Göre İsimlendirme

  1. Mackerel Tabby/Classic Tabby (Uskumru desenli/Klasik Desenli Tekir)Ülkemizde ve dünyada en yaygın tür budur. Uskumru balığının renk ve sırt desenini andıran koyu renk çizgilere sahiptir.
  2. Blotched Tabby (Lekeli Tekir)
   Lekeler, yama şeklinde irili ufaklı toz veya is lekelerine benzer.
  3. Spotted Tabby (Benekli Tekir)Büyük lekelerin küçük benekler haline dönüştüğü bir posta sahip olan tekirdir.
  4. Ticked Tabby (Alaca Tekir)Genelde tekir hatları muhafaza edilmekle beraber Habeş ve Somali kedilerinde olduğu gibi postun herbir tüyü siyah, kahverengi ve sarı çizgilerle süslenmiş gibidir.
  5. Patched Tabby (Yamalı Tekir)Bu tekirin post rengi çift tonlu olup adeta kaplumbağa rengini andırır.

Bazı kedilerde, tekir desenlere ilaveten beyaz renkli bölgeler bulunabilir.

Bazı aslen beyaz olan kedilerin, sadece baş, kuyruk, bacak gibi uç kesimlerinde tekir desenler bulunmaktadır. Bunlara tekir çizgili Van cinsi de denilmektedir.

Yurdumuzda,evlerde beslenen kedilerin büyük kısmı tekir kedi guruplarından birine aittir.

Bakım:
Kökenine yönelik olarak çok farklı ihtiyaçları olabilir, genel kural olarak tekir kedilerin tüy bakımları işkenceli ve uzun bir tören halinde geçmez.

Van Kedisi

Orijin Yeri:
Türkiye (Van Gölü civarı)

Huy:
İdeal bir kucak kedisine benzese de, Van kedisinin kökeni yaşamın kolay olmadığı kırsal alan kedilerine dayanır, hala zihin ve ruhları özgürdür. Duygularını belli etmeyen bir yapıya sahiptir. Kendilerini temizlemede büyük bir titizlik gösterirler. Van kedisi iyi bir avcı olmanın yanısıra kendi isteğiyle suda yüzmeyi ve suyla oynamayı seven tek kedi türüdür. İyi bir arkadaş ve oyuncu olmakla beraber kucağa alınmaktan hoşlanmaz.

Görünüş:
Uzun olmayan orta büyüklükte bir başı olan Van kedilerinin yüzü üçgen şeklinde ve çevresi belirlenmiştir. Elmacık kemikleri de çıkıktır. Boynu güçlü ama kısadır.

Alnındaki desen beyaz bölümüyle başı ikiye böler.

Gözler hafif şekilde basık badem şeklinde ve eğik olarak yüze yerleşmiştir. Göz bebekleri yuvarlak ve belirgindir. Van kedisini çekici kılan özelliklerden birisi de onun gözlerinin rengidir. Her iki gözü mavi, her iki gözü (kehribar sarı renk ve tonları) olabileceği gibi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte de olabilir.

Van kedilerinde sağırlığın yaygın olduğu kanaati varsa da her iki gözü farklı renkteki kedilerde ve mavi gözlülerde ancak %2-3 civarında sağırlık vardır.

Burun ucu, patiler ve kulak içleri pembe renktedir.

Ayırt edici özelliği kürk desenidir. Tüyleri uzun ve diplere doğru ipeksi bir yapıdadır. Kuyruğu tilki kuyruğu gibi uzun ve tüylüdür.

Kumral ya da krem karışık beyaz renk kabul edilir. (başka renkler kabul  görmez Van kedilerinde)

Bakım:
Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine oranla daha kısadır. Günlük olarak yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yazın diğer kediler gibi tüy değişimi yaşar ve o dönemde tüyleri azalır. Tüyler kışın yeniden eski rengini ve şeklini alır.

 

Kaynaklar:
http://www.evcilkediler.com
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
kedi cinsleri kedi cinsleri bakımı kedi cinsleri huy singapur kedisi singapura siyam kedisi sokak kedileri tekir kedi van kedisi