Kediciler İçin Rehber -1


Yazılarımı düzenli takip eden kedi severler, artık popüler kedi cinslerini tanıyor olmalılar. Şimdi sıra kedinizi seçmekte ve kendinizi hazırlamanızda. İlk etapta öğrenmeniz gereken en önemli şey, artık hayatınızda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı.

Kedici olmak büyük bir sorumluluk ister.

Başta sadece kedi olarak düşündüğünüz bu küçük yaratıklar bundan sonra hayatınızı, alışkanlıklarınızı, davranışlarınızı, düşünce yapınızı kısaca her şeyinizi etkileyeceklerdir.

Kedinizle ilişkinizde, hepinizin tek bir evi paylaştığını unutmayın. Kedinizin güvenle dışarı çıkabilmesi, ona sağlayacağınız oyuncaklar, onu neyle besleyeceğiniz ve en önemlisi kedinin temel eğitiminin esasları konusunda hangi ekipmana gereksiniminiz olduğunu bilmeniz gerekmekte. Kedinizi eğitmek ve gereksinimlerine uyum göstermek sizin sorumluluğunuzdur.

Kedinizi seçerken;

Planlama yapmalısınız. Bir kediye bakmanın masrafını hesaplamak zor değildir. Sürekli yiyecek ve kedi ekipmanı (kedi kumu gibi) gereklidir. Aynı zamanda sağlık harcamaları da önemlidir, bunlar her yıl veterinere yapılması gereken ziyaretler ve parazit korumasıdır. Her ne yaparsanız yapın, kedinizin harcamalarının 15 yıl yada daha fazla süreceğini göze almalısınız.
Alerji gittikçe artan bir sorun. Bir kedi almadan önce iyi düşünün, bir kedi ile yaşamaya başladıktan sonra ailede birinin ona alerjisi çıktığında bırakmak çok üzücü ve zordur.

Alan seçimi

Kendiliğinden, hiçbir sokak kedisi tipik bir ev kadar küçük bir alan seçmez. Çoğu kedi doğru koşullarda, yemek, rahatlık ve güvenlik karşılığında, bizim küçük alanlarımızda yaşar. Kedinizin mümkün olduğunca fazla alanı olmasına dikkat edin.

Cinsiyet seçimi

Kedinizin, dişi yada erkek olup olmayacağını seçerken şunu unutmayın, her iki cinsiyetin de lehte ve aleyhte yanları vardır. Kısırlaştırma, o cinsin çekici yanlarını yok etmeksizin cinsel sakıncaları yok eder. Cinsiyetleri her ne olursa olsun, bütün kedi yavruları  şirin,meraklı ve sevimlidir. Ama bir yıl sonra gelişmiş birer kedi olacaklar (aslında bir yıl bile dolmadan bir takım yetişkin karakteristik özellikler edinmeye başlayacaklar) ve cinsiyet işte o zaman fark edilmeye başlayacak.  Erkek kediler çoğunlukla daha sıcak ve cana yakındır, güvenlerini erken yaşta sergilemeye başlarlar. Dişi kediler ise size yaklaşırken biraz daha temkinlidir, onların güvenini bir kere kazandıktan sonra size karşı fazlasıyla sevgi dolu olacaklardır.

Yavru mu yetişkin mi?

Bu her zaman zor bir seçimdir. Yavru kedinin avantajları açıktır. Elinizde, sizin ve ailenizin yaşam biçimine uygun olarak şekil verilmeyi bekleyen hamur gibidir. Bir yavru kediyi yeni bir eve yerleştirmek için (eğer annesinden ayrılacaksa) tercih edilen yaş, sekiz ile on iki hafta arasındadır. (Sağlıklı bir kedi olabilmesi için annesini en az 2 ay emebilmesi gerekmektedir) Yavru bir kedinin yeni evinde ilk birkaç hafta boyunca nasıl bakıldığı, onun davranışlarını etkileyebileceği gibi, insanlarla olan ilişkilerini de etkileyecektir. Yetişkin kedilerin de kendilerine özgü avantajları vardır. Çoğunlukla kısırlaştırılmış ve birçok aşısı yapılmıştır. Ayrıca neredeyse bütün yetişkin kediler, bu şans onlara tanındığında sizinle yeni ve güçlü bir bağ kurabilirler.

Cins mi sokak kedisi mi?

Bu bölümü daha önceki yazımda anlatmıştım. Benim önerim tabii ki bir sokak kedisini sahiplenmeniz yönünde olacaktır.

 

Uzun tüylü mü? Yoksa kısa tüylü mü?

Kürk uzunluğu kişisel bir seçimdir. Uzun tüylüleri daha çekici buluyorsanız günlük temizlik va bakım yapmanızın gerekli olacağını unutmayın.

 

Devamı için: Kediciler İçin Rehber -2

 

Kaynaklar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)
Pro-Plan Yavru Kedi Bakım Rehberi
Kedici, Kedi ve Kültür Dergisi

Etiketler
kedi cinsi seçimi kedi cinsiyeti seçimi kedi ile yaşam kedinizi seçmek kısa tüylü kedi sokak kedisi uzun tüylü kedi yavru kedi almak yetişkin kedi almak