Kediciler İçin Rehber-3


Kedinizi seçtiniz, evinizi hazırladınız şimdi sıra kedinizin ve sizin ihtiyaç duyacağınız malzemeleri almaya geldi.

Kedinizinizi evinize buyur etmeden önce, ihtiyaç duyabileceği temel malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olmalısınız.

Taşıma Çantası/Kutusu:

Taşıma çantası kedinizin taşınması için olmazsa olmazlardan biridir. Kediniz ile seyahat etmenin en güvenli ve rahat yoludur. Arabada giderken onu koruyacak ve kendisine güven hissi verecektir.

Taşıma çantaları, farklı şekillerde ve bez, plastik, tel gibi değişik materyaller kullanılarak üretilmiş olabilir. Hangisini seçerseniz seçin, yalnızca kedinizin içinde rahatça dönebileceği ve hareket edebileceği kadar geniş olduğundan emin olun.

Çantada havalandırma yeterli, içi güvenli ve temizlemesi de kolay olmalı. Ayrıca, açılabilir bir tabana sahip bir model seçmelisiniz. İsterseniz içerisine temizlenmesi kolay bir örtü veya havlu da örtebilirsiniz.

Havludan gelen tanıdık koku, yabancı bir yere giderken kedinizi rahatlatabilir.

Mama ve Su Kabı:


Sağlam, geniş, fazla derin olmayan kaplar seçmelisiniz, bu kaplardan bir şey yer içerken kedinizin bıyıkları yanlara değmemeli. Kaplar temizlenmesi kolay ve ters dönmeyecek kadar ağır olmalıdır. Bazı kedilerin plastiğe karşı alerjisi olabilir ayrıca plastik kaplar belli bir süre sonra koku yapmaya başlar bu nedenle paslanmaz çelik ve seramik kaplar en idealleridir. Kedinizin kabında sürekli taze ve temiz su olmasına özen gösterin. Kabını her gün yıkayın.

Kum Kabı ve Malzemeleri:

Kedinizin dışkılama ihtiyacı için bir kum kabı (mümkünse kapalı olanlarını tercih edin hem görüntüyü kapatır hem de kokuyu biraz olsun engeller), kedi kumu ve delikli küreğe ihtiyacınız olacaktır.

Kum Kabı- Tuvaleti:

Açık, kapalı veya otomatik kedi tuvaleti seçmek size bağlı. Kedinizin daha sonra reddetmesini önlemek için bir an önce kabıyla tanıştırılması gerektiğini unutmayın.
Erişkin bir kedinin içine sığabileceği ve kumu eşelerken dışarı dökemeyeceği kadar geniş bir kum kabı seçin.

Kedi Kumu:

Kum yerine gazete kağıdı yada talaş da kullananlar bulunmakta fakat ticari amaçlı satılan kedi kumları(kum yada silica) sizin için daha elverişli ve hijyenik olacaktır. Biraz daha pahalı olabilir ama son derece emici, daha derli topludur ve kokuyu gidermek de daha kolaydır. Ne tür bir kedi kumu kullanırsanız kullanın erken yaşta eğitimin daha verimli olduğunu unutmayın. Yavruyken alıştığı kumu, kedinizin yetişkinken de tercih etmesi büyük olasılıktır.

Delikli Kürek:

Delikli kürek, dışkıların ve idrar topaklarının alınmasında kolaylık sağlar.

Kedi kabını kuytu ama kolay ulaşılır bir yere yerleştirilmesi gerekir. Kediler hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını istemezler.

Hijyen

Kum kabını temiz tutmaya özen göstermelisiniz, çünkü kediniz pis ve kötü kokan bir kabı kullanmaktan kaçınacaktır. Kumun üzerindeki dışkıları ve idrar topaklarını her gün temizlemelisiniz. Kum kabını haftada bir kere mutlaka su ve sabunla yıkayın. Amonyak içeren güçlü dezenfektanlar kullanmaktan kaçının, bunlar kedinizin sağlığı için tehlikeli olabilir. Kum kabını ayda bir kere su ve hafif dezenfektanlarla yıkamalı ve eğer mümkünse dışarıda, açık havada kurutmalısınız. Kum kabını elledikten ve dışkıları temizledikten sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

Devamı için: Kediciler İçin Rehber -4

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)
Pro-Plan Yavru Kedi Bakım Rehberi
Kedici, Kedi ve Kültür Dergisi

Etiketler
kedi kum kabı kedi kumu kedi mama kabı kedi su kabı kedi taşıma çantası kedi taşıma kutusu kedi tuvaleti