Kediciler İçin Rehber -4


Kedinizin ve sizin ihtiyaç duyacağınız malzemeleri almaya bu bölümümüzde devam ediyoruz.

Yatak: 

Kedinizin nerelerde uyuyabileceği sizin seçiminize kalmış ama unutmayın, erken eğitim güçtür. Kedinizin, odanızda hatta yatağınızda uyumasına izin verirseniz bundan sonra da sizinle birlikte yorganınızın altında yatmaya niyetli olacaktır. Bu durum, siz ve eşiniz kedinizle birlikte uyumaktan rahatsızlık duymuyorsanız sorun değildir, ama herhangi bir itiraz varsa, kedinize başka bir yerde rahat bir yatak hazırlayın, istenmedik gece ve şafak vakti ziyaretlerini önlemek için de kapınızı kapatın.

Kediniz, geceleri sizinle yatıyor olsa bile, yarı uyku durumlarında yalnız olmayı tercih edecektir. Hatta bazı zamanlar sizinle yatmaktan da sıkılacaktır. Ona ait özel bir yatağın olması her zaman işinize yarayacaktır.

Kedinizin uyurken kendisini güvende ve rahat hissetmesini sağlayacak bir yatak mutlaka gerekmekte. Kedilerin çoğu kendilerine ait bir yatak ister fakat eğer ki yeni yatağını görmezden gelmeyi tercih ederse sakın hayal kırıklığına uğramayın. Zamanla kendi tercihini belirtecek hatta yatağını benimseyecektir.

Kedinizin en önemli özel eşyası olacak yatağın özellikleri neler olmalıdır?
Öncelikle, yumuşak ve rahat olmalıdır. Yatak takımı hijyenik, kolay temizlenebilir hatta yıkanabilir olmalıdır. Kediler çok titizlerdir bu yüzden yattıkları yerin her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız.

Yatağını, sıcak, sakin, cereyansız bir köşeye yerleştirmelisiniz. Soğuk havalarda, yatağını kalorifer önüne koymanız kedinizi hem mayıştıracak hem de çok mutlu edecektir.

Kediler güneşe bayılırlar, bu yüzden güneşli zamanlarda yatağını güneşten yararlanabileceği bir yere koymanız da kedinizi mutlu edecektir.

Kediler için üretilen çok çeşitli yataklar bir çok mağazada satılmakta. Bu ürünlerden, kediler sevse de hasır olanlarını çok fazla önermiyorum çünkü hem temizlemesi zor hem de belli bir süre sonra hasır parçalanmaya ve kediniz için tehlikeli olmaya başlıyor. ( Ben de çok uzun süre hasır yatak kullandım fakat bahsettiğim sıkıntıları ve kedime zarar verecek korkusunu yaşadım)

Son olarak, unutmayın ki, sağlıklı ve mutlu kedi, uykusunu almış kedidir. Ona yattığında konforlu, sıcacık bir yatak verdiğinizde sevgisini size binbir çeşit oyun ile gösterecektir.

Tarak / Fırça:

 

 

Hem kısa hem de uzun tüylü kediler için bir tarak/fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Alacağınız tarak/fırça tipi, kedinizin tüylerinin uzunluğuna ve yapısına bağlıdır.
Taranmak, kedinizin tüylerini sağlıklı ve güzel tutar. Yalnız tararken çok dikkatli olun ki tüylerini yolmayın.

Kedinizi bir an önce taramaya başlayın ki, bu işlem onun da genel rutin işlerinden biri olsun. ( tarama sıklığı ile ilgili detaylı bilgileri, 'Popüler Kedi Cinsleri 1 - 2 - 3' bölümlerimizde bulabilirsiniz )

 

Makas:

 

 

Kedinizin tırnakları uzadıkça, hem kendisine, hem size hem de eşyalarınıza zarar verecektir. Sokağa çıkmayan kedi taş üzerinde gezinemediği için de tırnakları törpülenmeyecektir. Bu nedenle düzenli olarak kedinizin tırnaklarını kesmeli yada veterinere götürerek kestirmelisiniz. Tırnak kesmeye/kestirmeye de bir an önce başlayın ki, kediniz alışsın.

Kolye/Tasma:

 

 

Her yıl binlerce evcil hayvan kaybolmakta. Eğer kedinizin dışarıda dolaşmasına izin vermeyi planlıyorsanız, mutlaka üzerine isminizi ve telefon numaranızı yazacağınız yumuşak bir kolye/tasma almanız gerekmekte. Kedinizin kolyesi /tasması ile boynu arasında birkaç parmak boşluk olmalı ve kediniz büyüdükçe kolye /tasma genişletilmelidir.

Bir kedi ilk olarak kolye/tasma taktığında boynunu tırmalayabilir ve çıkartmaya çalışabilir ama kısa sürede buna alışacaktır. Eğer sokağa çıkmayacak ise kolye /tasma takmayabilirsiniz kedinize. Özellikle sokak kedileri “özgür yaradılışlı” oldukları yada hissettikleri için kolyeyi /tasmayı kabul etmeyebiliyorlar. Benim kedilerim sevmemiş ve takmayı her zaman reddetmişlerdir.

Devamı için: Kediciler İçin Rehber -5

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)
Pro-Plan Yavru Kedi Bakım Rehberi
Kedici, Kedi ve Kültür Dergisi

Etiketler
kedi fırçası kedi minderi kedi tarağı kedi tasması kedi yatağı kolye makas