Kediciler İçin Rehber -5


Kedinizin ve sizin ihtiyaç duyacağınız malzemeleri bu bölümümüzde de tanıtmaya devam ediyor ve sonlandırıyoruz.

Oyuncak:

Kediler, hareket eden, yuvarlanan, hışırdayan ya da kayan her şey ile oynar. Alacağınız oyuncakların, kırılmayan, parçalanmayan, sert ve sivri olmayan, yutulamayanlardan olmasına dikkat edin. Yumuşak kauçuk, yün veya süngerden yapılmış hiçbir şeyi kedinize vermeyin.

Ses çıkaran bir fare, ipe bağlı toplar, balık oltası gibi ucunda bir şey sallanan oyuncaklar, masa tenisi topu (komşuları rahatsız etme ihtimalini unutmamak gerekir), kedinizin oynaması için idealdir. Ayrıca, yutamayacağı orta büyüklükte bir kağıdı buruşturup top yapıp kağıdı yememesi için de, üzerini bantlarsanız, bu da güzel ve de bedava bir oyuncak olacaktır kediniz için.

Bir kedi doğal bir dürtüyle tırnaklarını biler ve alanında tırmık izleri bırakır, gizlenerek yaklaşır, tırmanır, yetki alanını yukarıdan seyreder, kovalar ve sıçrar, nesneleri ısırır, pati atar ya da kendi yiyeceğini avlayacakmış gibi en ufak harekete tepki verir. Bir kedi için yaşamın büyük heyecanlarıdır bu yaptıkları.

 

Kedinizin bu doğal davranışlarını karşılayacak başlıca ürünler ise şunlardır:

Tırmalama Direği:

Kediler tırmalama direklerini, bedenlerini esnetmek, tırnaklarındaki ölü deriyi temizlemek ve hem görsel hem de koku yoluyla kendi bölgelerini işaretlemek için kullanırlar. Bu nedenle, bir kedi ile yaşayacaksanız, onun bu doğal davranışlarını karşılayacak tırmalama aleti de satın almanız gerekmekte.

Kedinize mümkün olduğunca erken yaşta bir tırmalama direği alın ve onu tırmalama direği konusunda eğitin. Direği odanın ortalık bir yerine yerleştirin. Kediniz ile sık sık bu direğin yanında oynayarak onu tırmalama direğini kullanmaya teşvik edin. Kedinizin tırmalama direğine alışması ile zamanla direği daha az ortalık bir yere alabilirsiniz. Alıştığında ise, gerilmek istediğinde mobilyalarınız yerine tırmalama direğini kullanacaktır. Tırmalama direği, yeterince sağlam ve kedinizin tüm bedenini esnetmesine yetecek kadar da uzun olmalıdır.

  

Kedi Ağaçları:

 

 


Üzerinde genellikle, hem platformları hem de tırmalama kısımları olur. Kediniz bu platformlar üzerine zıplar, dinlenir ayrıca tırmalama ihtiyacını da karşılar. Kediniz için, iyi bir egzersiz alanı, üzerinde sallanan oyuncağı ile de kedinize zihinsel uyarıcı olur.
Ev içinde yaşayan kedilerin hemen hemen bütün doğal gereksinimlerini karşılar.

 

 

Duvara Monte Edilen Aksesuvarlar:

Duvara monte edilen, kenarları veya üstü halı raflar, kediniz için hem zıplama hem de dinlenme alanı oluşturur.

 

 

Devamı için: Kediciler İçin Rehber - 6

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)
Pro-Plan Yavru Kedi Bakım Rehberi

Etiketler
duvara monte edilen kedi rafları kedi ağacı kedi oyuncağı kedi tırmalama direği