Evde kedi bakımı


İlk Tanışma:

Onu ilk kucağınıza alışınızda acele etmeyin. Önce onun size yaklaşmasını ve sürtünmesini bekleyin. Kediler ilk adımı kendileri atmak isterler. Ne kadar kedi özlemi içinde olursanız olun, taşkın sevgi gösterilerinden kaçının ve en önemlisi de kedinizle direk göz teması kurmayın. Sevgi dolu olsanız bile kediniz yeni karşılaştığı birisinin direk bakışlarını tehdit olarak algılayabilir. Kedinizi aldığınız yerden eve, kedi taşıma kabı/çantası içerisinde ve çok dikkatli, sakin bir şekilde götürmelisiniz.

Evde İlk Gün:

 

Ailenizin yeni üyesini eve getirdiniz. Kedinizin hayatında iki şey çok önemli olacaktır. Birincisi güven, ikincisi mekan.

Onun birinci güvencesi siz, sonraki de eviniz olacaktır. İlk gün evinizin tamamını kedinizin kullanımına açmayın. Bu, hem onun yeni evini benimsemesini kolaylaştıracak hem de sizin onu daha rahat kontrol etmenizi sağlayacaktır.
Gelişinden sonra, kedinizi yemeği, suyu, tuvalet kabı( mama- su kabı ile tuvaletin birbirine yakın olmamasına dikkat edin) oyuncakları ve yatağı ile birlikte sessiz bir odaya yerleştirin.

Kedilerin en karakteristik özelliklerinden biri meraklarıdır. Odaya ilk geldiğinde bir köşeye, özellikle de yatak, koltuk altlarına saklanan kediniz bir süre sonra saklandığı yerden çıkıp keşif turlarına çıkacaktır. Bu bekleyişte sabırlı olmalısınız çünkü bu saklanma durumu bazen günler sürebilir.

Aile Fertleri İle Tanışma:  

Aile fertleri kendilerini yavru kedinizine tanıştırırken onu sevmeli ve aynı zamanda da onunla konuşmalıdır. Ailenin tüm fertlerinin kedinizle iletişim kurmasına izin verdikten birkaç gün sonra yavaş yavaş yavru kedinizin evinizdeki diğer odalara da girmesine izin verin.
Eğer evinizde çocuk varsa, kedinizi onlarla teker teker, kısa süreli periyotlar içinde tanıştırın. Kedinizi nazikçe okşamak ve onunla oynamak çok önemlidir. Onların hassas bir canlı olduğunu çocukların anlamaları gereklidir.


Çocuklarınıza onu nasıl kaldıracaklarını ve tutacaklarını öğretin. Çocuklar, kedinizin kuyruğunu, kulaklarını çekmemeyi, onu sıkıp sarsmamayı, yükses ve tehditkar sesler çıkarmamayı veya ani ve hızlı hareketlerle onun yanına gitmemeyi mutlaka öğrenmelidir.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için bir yavru kediyle oynamanın en iyi yolu, yere çömelip onun seviyesine gelerek, kendini güvende hissetmesini sağlamaktır. En uysal kedi bile korktuğunda kendini savunmak için tırmalayabilir veya ısırabilir.

Diğer Kediniz İle Tanışma:


Kedinizi yeni gelen ile tanıştırırken çok hassas ve dikkatli oun. Evin önceki kedisiyle yavru kedinin ilk karşılaşması, yeni kediniz derin uykudayken olursa çok daha iyi olur. Kedinizin yeni geleni incelemesine ve koklamasına izin verin. Herhangi biri mutsuz veya hırçın görünmedikçe araya girmeyin ama yeni gelen kedinizin de özellikle yavru ise fazla heyecanlanmasına izin vermeyin.

Erkek ya da dişi, ergin bir kedi genelde yeni gelen yavru ise daha kolay kabul eder ve onunla ilgilenebilir. Ama yeni kedi, yetişkin bir kedi ise bu durum biraz daha uzun sürebilir.
Didişmeler, tıslamalar olacaktır ve biri birinin hakimiyetini kabul edene kadar da bu durum devam edecektir.
Dost olduklarından emin olana kadar onları evde aynı yerde tutmamaya özen gösterin.

Evdeki Köpeğinizle Tanışma:


Çoğu kedi-köpek tanışması genelde iyi gider. Kedi hırlar ve köpek anlar. Kedinin yöneten olması yaşamın doğal düzenidir ve çoğu köpek (ama hepsi değil) bunu anlar.
Aralarında didişmeler, havlamalar, tıslamalar olabilir ama büyük olasılıkla aradan çok zaman geçmeden birbirleriyle oynamaya başlayacaklardır. Yine durumu açık bir şekilde görmedikçe onları da evde yalnız bırakmamak gerekir.

 

Evdeki diğer evcil hayvanınız kedi ya da köpek de olsa, ona eskisinden daha fazla ilgi ve sevgi göstermeye dikkat edin ve yeni kedinizi severken mutlaka onu da sevin okşayın ki, yeni gelene karşı bir kıskançlık duygusuna kapılmasın ve sakın yeni kedinizi kabul etmesi için onu zorlamayın. Evde kedi beslemek ve bakımı kolay, ama yine de bazı incelikleri olan bir konudur.

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Kedici, Kedi ve Kültür Dergisi Ocak - Şubat 2010

Etiketler
kedi ile ilk gün kedi ile tanışma kedi ile yaşam kedi ve köpek yavru kedi yavru kedi almak