Kedilerde Beslenme - 1


Tam ve Dengeli Beslenme

Kedinizin gelecek yıllardaki sağlık durumunu etkileyecek 3 faktör vardır. Bunlar, genetik yapısı, yaşadığı ortam ve beslenmesidir. Kedinizin genetik yapısı ile ilgili herhangi bir şey elinizden gelmez fakat ona yaratacağınız ortamın ve onun için seçtiğiniz mamanın, büyümesi, sağlığı ve gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olacaktır.

Düzgün beslenme, kedinizin genel sağlığı için önemlidir. Kemiklerinin gelişmesine ve güçlenmesine, güçlü bir bedene, kalın, parlak tüylere, ışıldayan gözlere ve sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlar.

Düzenli beslenemeyen bir kedi, hastalıklara, enfeksiyonlara ve stresli durumlarda bir takım sağlık problemlerine karşı daha yatkın olur.

Bu nedenle, ona güvenli, rahat bir ev sağlarken aynı zamanda büyüme evresinde ihtiyaç duyacağı vitamin, mineraller, protein ve diğer önemli besin maddellerini yapısında dengeli bir şekilde barındıran bir mamayı tercih etmek çok önemlidir.

 

Kedilerin kendilerine özgü gereksinimleri vardır.

Kediler, etoburdur. Doğadaki bütün kediler bu şekilde bir beslenmeye yönelik bir anatomiye sahiptirler. Evin içinde bile avcılık yaptıklarına şahit olmuşsunuzdur. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz, öğünlerinin içinde et mutlaka olmalı.

Protein, doku, organ ve kasların gelişimi için gerekli bir besin maddesidir.

Kediler, çoğu aminoasitleri yedikleri proteinlerden üretirler fakat sadece etten alınan taurine adlı aminoasidi üretemezler ve kedilerde Taurine eksikliği körlüğe ve kalp hastalığına yol açar.

Kediler, göz sağlığı için gerekli A vitaminini üretemezler, balık yağı ve karaciğer gibi, doğal A vitamini açısından zengin hayvansal besinleri yemeleri gerekir.

Lif ise, kedinin beslenmesi için önemlidir. Bağırsak hareketlerini düzenler, bu sayede kedinizin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasını sağlar. Çözünen lifler sindirimi yavaşlatırken çözünmeyen lifler bağırsak hareketlerini uyarır ve kabızlığı engeller.

D vitamini, kalsiyum ve fosfor kemik gelişimi için gerekliyken, E vitamini, mamaya doğru oranlarda eklendiğinde, serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcı olan temel antioksidandır.

Kalsiyum ve fosfor, kemik oluşumu için hayati önem taşır. Güçlü kemik ve dişlerin oluşmasında etkilidir. Ette kalsiyum düzeyi düşüktür bu nedenle sadece ete dayalı bir beslenme, ciddi kemik ve eklem sorunlarına yol açabilir.

İçerdikleri maddeler yönünden profesyonel mama kullanıyorsanız yaş veya kuru, herhangi bir besin maddesinin eksikliği oluşmaz. Fakat market maması dediğimiz ekonomik mama çeşitlerinden kullanıyorsanız burada besin maddelerinin eksik olması, kötü kalitede içerik olması gibi nedenlerle ileriki yaşamını tehlikeye sokabilecek hastalıklara kaynak olabilir.

Mesela mamada et olması gerektiğini yazmıştım. Bu çeşit mamaların birçoğunun içerisinde malesef, et dışında, etin yan ürünleri (kemiği veya etin kullanılmayan parçaları) kullanılmakta. Koruyucu, tatlandırıcı maddeler eklenmekte bunlar da ileride böbrek ve karaciğer üzerinde olumsuz etki etmektedir.

Bu nedenle, aldığınız mamanın pakedinin üzerindeki içerik etiketini ve besin değerlerinin bulunduğu analizleri mutlaka okumalı ve yan ürün ya da ingilizce olarak by products yazıyorsa bu mamayı tercih etmemelisiniz.

 

Sonuç olarak; evde yaşayan kediniz, sağlıklı bir yaşam için gerekli dengeli besinleri alabilmek için size ihtiyaç duyar. Bu nedenle ideal oranlarda düzgün bir beslenme programı ile belirlenmiş mamalar, kediniz için çok daha iyi olacaktır.

 

Devam edecek...

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

 

 

Etiketler
ev kedisi kedi ile yaşam kedilerde beslenme kuru mama yaş mama