Kedilerde Beslenme -2


Nerede, Ne zaman ve Ne Kadar Beslemeli

 

Kedinizin mama ve su kabını, kalabalıktan uzak ama kolayca ve rahatça ulaşabileceği bir yere yerleştirmelisiniz. Uygun yeri bulduktan sonra da zorunlu olmadıkça yerini değiştirmeyin.

Kedinize mutlaka her zaman temiz ve taze su sağlamalı, mama ve su kaplarını hergün yıkamalısınız.

Kedinizin her gün aynı saatte mamasını yiyebilmesi için bu işi rutin hale getirmelisiniz. Hatta mamasını koyarken adı ile çağırırsanız, bu sayede adını da öğrenmesi kolaylaşacaktır.

Eğer kuru mama veriyorsanız vermeniz gereken ölçünün (mama pakedinde yaşa ve kiloya göre mamayı ne ölçüde vereceğiniz yazılıdır) yarısını sabah yarısını da akşam vermeniz, hem kediniz hem de sizin için daha uygun olacaktır. Bütün günü evde geçirenler ise verilecek ölçüyü 3 öğüne bölerek verebilir. Burada önemli olan, kedinizin rutininini bozmamak. Kuru mama için ölçü kaplarını ise, mama aldığınız petshoplar ve veterinerlerde bulabilirsiniz.

Şu gerçeği de unutmamak gerekir ki, kediler az ama sık yerler, ta ki kısırlaştırılana kadar, kısırlaştırıldıktan sonra ise sürekli ve çok yerler :)

Kedi yiyeceği olarak ne verilmeli?

 

Kuru Mama:

Eğer zamanınızın çoğunu ev dışında geçiriyorsanız kuru mama size kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca, kedinizin dişlerini temiz ve diş etlerini de sağlıklı tutmasını sağlar. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, kuru mamaların içinde yeteri kadar su olmadığından kedinizin bol su içip içmediğini mutlaka takip etmelisiniz.

Yaş Mama:

Konserve mama lezzetli olmasına rağmen dişlere ve dişetlerine bir çalışma sağlamaz ayrıca bu besinler hemen tüketilmediğinde bozulmaya açıktır. Özellikle yazın, yaş mamaları kedinizin kabında uzun süre tutmamanız gerekmektedir.

Yaş mama, eğer kediniz henüz yavruysa çok yararlı olacaktır. Ama siz yine de ara sıra kuru mama vererek sadece yaş mamaya alışmasını da önlemelisiniz.

 

Kedinizi Beslerken Yapılmaması Gerekenler:

 

  • Kedinize çiğ et sakın vermeyin, parazitlere davetiye çıkarırsınız.
  • Kedinize asla köpek maması vermeyin, kedilerin köpek mamasının karşılayamayacağı kendilerine özgü besinsel ihtiyaçları vardır.

 

  • Kedinize tavuk kemiği, balık kılçığı vermeyin. Bunlar parçalanabilir ve kedinizin boğazına batabilir ya da yemek borusunu, mide duvarını, bağırsak kanallarını delebilir.
  • Kediniz yavru ise, sakın süt vermeyin. Süt yavru kedilerde ishale sebep olur. Vermeniz gerekiyorsa da su ile karıştırarak vermeye çalışın.

  • Çikolata ya da soğan içeren yemeklerle kedinizi beslemeyin. Bunlar kediniz için toksik etki oluşturabilir.

  • Sadece proteine dayalı beslenmeden kaçının.
  • Sadece tonbalığına dayalı diyeten kaçının. ( bu sizin için çok zor olacak çünkü kediler ton balığına bayılıyorlar)

  • Ev yemeklerini ve yemek artıklarını atıştırmalık olarak vermeyiniz. Bunlar dengesiz ve sağlıksız bir beslenmeye sebep olurlar.

 

  • Eğer kedinize atıştırmalık veya ödül olarak birşey vermek isterseniz piyasada çok çeşitli ödül ve atıştırmalıklar mevcut.

 

Kedinize verip veremeyeceğiniz yiyecekler hakkında detaylı bilgi için mutlaka veterineriniz ile görüşün.

 

Devam edecek...

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
kedilerde beslenme kuru mama yaş mama