Kedilerde Beslenme-3


Gereksinimlere Göre Beslenme

Yavru Kedinize Özel Beslenme (0-1 Yaş):

Ömür boyu sürecek bir sağlık için, yavru kedinizin ilk yılı oldukça önemlidir. Bu süre içinde kediniz, yavru döneminden çıkıp ergenliğin erken dönemine geçiş yapacaktır.

Güçlü bir kemik yapısı, güçlü kaslar, iyi gelişmiş bir sinir sistemi ve ilk yılını atlatmasını sağlayacak bağışıklık gücüne sahip olabilmesi için, yavru kedinizin mümkün olan en iyi beslenme olanaklarından yararlanması gereklidir.

Yavru kediler de tıpkı bebekler gibi, özel mamaya ihtiyaç duyar. Hızlı büyümesi ve yüksek enerji ihtiyacı, yavru kedinizin ona fazladan besin ve kalori sağlayacak türden bir mamaya gereksinim duymasına neden olur. Küçük bir mideye sahip olduğu için yalnızca fazla miktarda mama yiyerek ihtiyaç duyduğu kalorileri sağlaması güçtür. Bu yüzden de yavru kediler, gün boyunca ufak öğünler halinde birçok kere mama yerler.

Eğer mümkünse, altı aylık oluncaya kadar yavru kedinize günde üç öğün veya daha fazla mama vermeye çalışın.

Kedinize, bir yaşına gelene kadar yavru kediler için özel üretilen “kitten” yaş/kuru mamalardan yedirin.

Dört ile yedi aylık olduğunda, süt dişlerini kaybetmeye başlar. Diş etleri acıdığı için de bu dönem de, normalden biraz daha az mama yiyebilir, iştahsız olabilir. Bu durumda öğünlerinde ara sıra yaş mama verirseniz, fazla ağrı çekmeden kedinizin karnını doyurmuş olursunuz, sizin de aklınız pisinizde kalmaz.

Unutmayın ki, yavru kedinizin belli başlı besin ihtiyaçları için veterinerinizden yardım almanız da, sizin için faydalı olacaktır.

Yetişkin Kediniz İçin Beslenme (1-6 Yaş):

Yavru kediniz 12 aylık olduğunda artık bir yetişkindir ve besinsel ihtiyaçları değişmiştir. Kedinizi, sağlıklı gelişimini sağlayan bir mama ile besledikten sonra besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak, düşük kalorili yetişkin mamalarına geçiş yapmalısınız.

Hamile Kediniz İçin Beslenme:

Hamile veya süt veren kediniz, her zaman ki mamasından onun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik özel bir mamaya geçebilir. Doğuma artık 2 ya da 3 hafta kala normalde yediğinin iki katı kadar mama yiyebilir. Bütün yavrularını besleyebilmesi için, yeterli süt üretmesi gerektiğini unutmayın.
“Özel durumu” için ihtiyaç duyduğu her şeyi aldığından emin olmak adına mutlaka veterineriniz ile görüşmelisiniz.

Yaşlı Kediniz İçin Beslenme (7 Yaş ve Üzeri):

Yedi yaşına doğru kediniz, yaşlılık evresine girmeye başlar. Beslenme ihtiyaçları, daha genç olduğu yaşlara oranla değişiklik gösterecektir.

Kedinizin enerji gereksinimi ileri yaşlarda düşer bu nedenle, yaşlı kediniz daha iyi kalite, kolay sindirilen protein, vitamin ve mineral düzeyi yükseltilmiş mamalardan yarar sağlar. Yüksek düzeydeki antioksidanlar, yaşlı kedilerde daha sık görülen doku zararını azaltır.

Bu nedenle kedinizi 7 yaş ve üzeri kediler için özel olarak üretilmiş bir mama ile beslemeli ve sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olmalısınız.

 

Devam edecek...

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
hamile kedilerde beslenme yavru kedilerde beslenme yetişkin kedilerde beslenme