Kedilerde Beslenme-4


Sağlık Sorunu Olan Kediniz İçin Beslenme:

 

Bir çok mama firması, kediler için böbrek, bağırsak, karaciğer, mesane, deri sorunları, alerjik durumlar veya ameliyat geçirip güçten düşmüş kedilere uygun, yalnız veterinerlerden satın alabileceğiniz mamalar üretmekte. Kedinizde, eğer bahsetmiş olduğum sağlık problemlerinden biri var ise, özel olarak kullanacağınız bu mamaları, mutlaka veterinerinizin onayı ile kullanmalısınız.

Kısırlaştırılan Kediniz İçin Beslenme:

 

Seks hormonları metabolizmayı etkiler. Bu hormonlar, kısırlaştırma ile azaldığında birçok kedi kilo alır.
Kediniz kısırlaştırıldıktan sonra artan etkinliği enerji tüketimini artırır ve fazla kilo alımını başlatır.

1 ay içinde, verdiğiniz mamanın miktarını yavaş yavaş %20 oranında azaltabilir veya daha düşük kalorili (light mama) bir mamaya geçebilirsiniz. Kediniz büyük olasılıkla kısırlaştırma öncesi kilosuna geri dönecektir fakat tam tersine kilo kaybediyorsa (ki bu sık görülmez), her zamanki beslenmesine geri dönmelisiniz.

Kilolu Kediniz İçin Beslenme:

 

Kedinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve onun sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamak için kilosunu kontrol altında tutmak oldukça önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre, erişkin kedilerin yaklaşık %25‘i ya aşırı kilolu ya da obezmiş.

Kedinizin aşırı kilolu olup olmadığını anlamak için;

  • Kedinizin vücut ağırlığı normalden %20 - %25 oranından daha fazla ise,
  • Karınlarında sarkma var ise,
  • Ellerinizi kedinizin göğüs kafesine yerleştirdiğinizde kaburgalarını hissedemiyor iseniz,
  • Çene ve boyun derisi altındaki yağ tabakası kalıntıları kedinizin yüzünün pofidik bir görünüm kazanmasını sağlamış ise kediniz aşırı kilolu hatta obez
    olarak değerlendirilebilir.

Fazla kilonun kalp, karaciğer gibi organlar, kemik ve eklemler üzerinde baskı oluşturduğunu ve diğer bir çok sağlık sorununa yol açabileceğini unutmayın.

Obeziteyi kontrol etmenin en iyi yolu önlem almaktan geçer.

Veterineriniz ile görüşerek, light mama gibi kilo sorunu olan kediler için özel olarak üretilmiş mamalar kullanarak kaloriyi azaltmalısınız. Bu tip mamaların, zamanla kedinizin normal kilosuna dönmesinde veya daha fazla kilo almamasında faydalı olduğunu göreceksiniz.

Kedinizin Yiyecek Alışkanlıkları:

Kedinizin mamasını arasıra değiştirmeniz hem kedinizi mutlu edecek hem de tek tip beslenmesini engellemiş olacaktır.

Fakat, beslenmeye dair her türlü değişimi yavaş yavaş yapmalısınız. Bazı kedilerin mamaya alışması zaman alır bu nedenle ilk başlarda eski maması ile yeni mamayı karıştırarak kedinize verebilirsiniz.

Benim mama değişimlerinde hiç sıkıntım olmadı şimdiye kadar. Maşallah, benim pisiler öyle iştahlı ki her mamayı büyük bir zevk ve iştahla yemekteler. :) Hatta oğlumuz Keşkül, daha bebekken, ablası Sütlaç light mamaya geçmişti. Bizim oğlan kendi yediği süper leziz kitten mamasını bitirip üzerine ablasının light mamasını da yiyordu ! :)

Ayrıca, yemek artıkları ve parçaları, masadan besleme gibi yüksek kalorili yemekler vermekten mümkün olduğunca kaçının.

Tüy Topakları ve Kusma:

Sık temizlik ve bakım yapmanız kedinizin kendisini temizlerken yuttuğu tüyleri azaltır ama tamamen sona erdirmez.

Tüm önemli kedi maması üreticileri, pompa işlevi görerek tüyleri mideden iten ve sindirim sisteminde toplanmasını önleyen, lif eklenmiş mamalar üretiyorlar.

Başka bir etkin ve benim en çok kullandığım seçenek ise, malt. Malt’lar kedilerde mide ve bağırsakları kayganlaştırarak yutulan tüylerin dışkıyla (kusarak değil) atılmasını sağlıyor. İçeriğinde bulunan doğal Gluko Mannanlar sayesinde kedinizin bağışıklık sistemi uyarılır, hastalıklara karşı doğal direnci artar. En önemlisi ise, kedinizin kusmadan tüy topaklarını vücudundan atmasını sağlaması.

Önemli bir not: Kediniz 1 yaşına gelmeden malt vermeyin.

Mama Analizi:

Kedinize vereceğiniz mamalardan genel olarak bahsettik, şimdi sıra mama almaya geldi. Mama alırken veterinerinize danışmalı, ayrıca Türkiye'nin tek mama analizi yapan sitesi Patiport' a uğrayıp analizlerden ve araştırmalardan faydalanabilirsiniz. Ülkemizde satılan mamaları Gıda Mühendisleri ve Veteriner Hekimler
eşliğinde analiz ediyorlar ve sitede yer almayan diğer mamaları da analiz etmeye başlamışlar. Kedinize aldığınız mamanın içeriği, alerjik etkileri, katkı maddesi içerikleri, satış noktalarına http://www.patiport.com da bulunan bilgilerden ulaşabilir ve bu analizlerden faydalanabilirsiniz.

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
kedi hastalıkları kedilerde beslenme kilolu kedinin beslenmesi kısırlaştırılan kedinin beslenmesi malt obez kedi sağlık sorunu olan kedinin beslenmesi tüy topakları ve kusma