Kedilerde Su Tüketimi


Tüm canlılar için su hayattır.
Bu yazımda, kedilerimiz için su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu anlatacağım, siz kediseverlere.


Su tüketimi önemlidir çünkü;

 • Su, yedikleri gıdalar ile alınan besin maddeleri ve minerallerin kana karışmasını ve dolaşım yoluyla da bunların doku ve organlara iletilmesine yardımcı olur.
 • Su kedinizin vücut sıcaklığını regüle etmede yardımcı olur. Bilindiği üzere kedilerin patileri dışında ter bezleri yoktur yine de bunu soluk alıp verme yoluyla tolere edebilirler, fakat yaz aylarının ne kadar sıcak geçtiğini düşünecek olursak suyun özellikle uzun tüylü kediler için ne kadar hayati olduğunu daha iyi anlıyoruz.
 • Gıda yoluyla alınan fazla tuz ve gereksiz ürünlerin idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur.
 • Kedilerin, tüylerinin temizliğini yapabilmeleri için tükürük bezlerinde sürekli kullanıma hazır tükürüğün bulunması çok önemlidir bu yüzden özellikle suya ihtiyaç duyarlar. Tüylerini temizleyemeyen kedi, tüylerinin topaklaşmasına topaklaşan tüyler de, derinin yeteri kadar hava alamamasına ve bunu takiben karşılaşılacak deri hastalıklarının önüne geçemez.
 • Hayatın devamlılığı temelde, hücrelerin canlılığını korumasıyla gerçekleşir. Bu da su olmadan olmaz.

Yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı üzere, su dünyada yaşayan her canlı için önemlidir. Vücutta gerçekleşen tepkimelerden açığa çıkan su ve yediği gıdalardan kazandığı su miktarı, yaşamın devamlılığı için yeterli olmadığı için, kedilerimizi su içmeye teşvik etmemiz gerekmektedir.

Zaten idrar ve dışkı yoluyla yeteri kadar sıvı kaybı olurken, bir de sıcak havaların varlığı da hesaba katıldığında günlük tüketilmesi gereken su miktarının ciddi önem taşıdığı bilinmelidir.

Kediler, çok fazla su tüketmemeleri ile bilinen canlılardır. Bu durumun, onlara ilerleyen yaşlarda özellikle kristal ve idrar kesesinde taş oluşumuna veya daha kötüsü böbrek yetmezliğine ve önemli dolaşım problemlerine neden olacağını unutmamamız gerekir.

Yapılan araştırmalar da, kedimizin günde tükettiği kuru mama miktarının 4-5 katı kadar su tüketmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu miktar hareketli kedilerde çok daha fazla olmalıdır.

Yaş mama tüketen kedilerde bu miktarın biraz daha az olması beklenir çünkü yaş mama %70 oranında su içerir. Özellikle yaş mamayla beslenen bazı ev kedileri nadiren su içtiklerinden suya gereksinimleri yokmuş gibi bir hava yaratırlar. Ama her canlı gibi onların da suya ihtiyaçları vardır.

Kediler, yediklerine ve içtiklerine çok dikkat ederler ve bu konuda nazlı ve hassastırlar. Kendilerine en ideal şartlar sunulsa bile, gerektiği kadar yemek yemeyebilir, su içmeyebilirler.

Bizlere özellikle kedilerimizin su tüketimleri konusunda çok iş düşmektedir. Yapmamız gerekenler ise;

  • Kediler, her gıda tüketiminin sonrasında su kabına yönelirler. Bu yüzden mutlaka mama kaplarının yanında su kapları da bulundurulmalı. Ayrıca, onları su içmeye teşvik etmek için evin çeşitli yerlerinde de su kapları koymak yararlı olacaktır.
  • Su kapları paslanmaz çelik veya porselen olmalıdır. Çünkü plastik kaplar belli bir süre sonra deforme olur ve kokuları suya geçer. Kedilerin koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, bu kokuyu çabuk farkeder ve kokan sudan içmek istemezler.

  • Özellikle su kabının ağır malzemeden yapılmış olması çok önemlidir. Oyun oynarken su kaplarına çarpıp devirmeleri, içecekleri suyun dökülmesine ve suyun miktarının azalmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, su kapları ağır malzemeden yapılırsa devirmeleri de kolay olmayacaktır.

 

  • Su kaplarının içindeki sular, gün içerisinde birkaç defa dökülüp tazelenmeli, kaplar ise her gün temizlenmelidir. Su kapları ve içindeki su kirli ise, kediler o suyu içmeyebilirler. Ayrıca, durağan suda gözle görülmeyen ve kedimizi hasta edebilecek birçok zararlı şey olabilir. Bazı kedilerin ısrarla musluktan içmek isteyişlerinin nedeni de budur. Çünkü, akan suyun daha temiz ve oksijen bakımından daha doygun olduğunu bilincinde olacak zekadadırlar.

 • Özellikle sıcak havalarda, suyun ılık değilde serin olması onları su içmeye teşvik eder. Yazın sularının içine birkaç parça buz atılabilir.

Kediseverler olarak, kedilerimizin sağlığını korumak için, onların taze ve temiz su içmelerini sağlayalım.

Ve LÜTFEN sadece evimizdeki kediler değil sokakta yaşayan minik dostlarımız için de, özellikle bu sıcak günlerde, aynı özvereyi gösterip evlerimizin önüne, parklara temiz kaplarda temiz sular bırakalım.

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)
Kedici, Kedi ve Kültür Dergisi Ocak – Şubat 2010

 

Etiketler
kedilerde beslenme kedilerde su tüketimi