Sokağa Çıkacak Kediniz İçin Yapmanız Gerekenler


Bir ev kedisinin sokağa çıkması, birçok bakımdan tehlikelidir. Ne kadar sizin gözetiminizde de olsa, tasma da taksanız, köpeklerden veya arabalardan kaçmayı akıl edemeyebilir, insanlara alışkın olduğu için ve insanlardan hiçbir kötülük görmediği için (yani onlara güvendiği için) başına tatsız bir olay gelebilir.

Sokakta büyüyen kediler, ev kedilerine nazaran çok daha güçlü bir bünyeye sahip olurlar ve neyin yenip yenmeyeceğini, tırmandıkları bir yerden nasıl ineceklerini ya da girdikleri bir yerden nasıl çıkacaklarını deneyimleri sayesinde bilirler. Fakat ev kedisi, bu tecrübeleri yaşamadığı için sokakta çok daha korunmasız ve zayıf kalır.

Evde yaşayan kedileri dışarı çıkarıp çıkarmamak gerçekten bir ikilem. Bir tarafta kedinin bütün gün dört duvar arasında vakit geçirmesi, doğayı, başka kedileri tanıyamaması, bir tarafta arabalar, köpekler, kaybolma tehlikesi. Aslında, yaşadığınız çevre de çok önemli. Bahçesi olan güvenli ve kapalı bir sitede yaşıyorsanız içiniz çok daha rahat olacaktır ama kaçımız böyle bir yerde yaşıyoruz ki? Çoğunluğumuz, trafiği yoğun yollara yakın, çevresinde yeşilliği bile olmayan apartman dairelerinde yaşamaktayız.

Ama eğer içiniz rahat, kedinizi dışarıya bırakma gibi bir şansınız var ise, kedinizin güvenliği için yapılması gerekenleri de iyi bilmeniz gerekmekte.

Kediniz dışarıya çıkıyorsa, güvenlik öncelikli düşünceniz olmalı. Dışarı çıktığı alan trafik olan bir yola yakın mı? Yükseklik ya da açık su gibi tehlikeler var mı? Etrafınızda kedilere saldırabilecek hayvanlar var mı?
Bu soruların cevabına göre çevrenizin güvenli olduğuna karar verdikten sonra kedinizin dışarı çıkmasına izin verebilirsiniz.

Öncelikli olarak neler yapmalı?

  • Kedinize evinizi ve bahçenizi tanıtma:
   Öncelikle kedinin evi tanıması gerekir. Eğer, kedinizin evde ilk günü ise ya da, kısa bir süre önce yeni bir eve taşındıysanız (ya da benim gibi kedilerinizi bir süreliğine yazlık eve getirdiyseniz) kedinize, ev içindeki alanına alışması için birkaç gün zaman tanıyın. İçeride kendisini güvenli hissettiğinde ve alanını koku ile belirlediğinde dışarı çıkmasına izin verebilirsiniz.

  • Kedinizi sokağa çıkarmadan önce sokağı kontrol etmenizde fayda var. Muhakkak ki her yanını bilmenize imkan yok, ama çevrenizde gerçekten kediniz için tehlikeli olabilecek bir yer var ise (fabrikalar,işlek bir caddeye açılan bir yol,kedinize saldırabilecek hayvanlar v.b.) bu durumda sokağa çıkarma kararını tekrar gözden geçirmekte fayda var.
  • Çevreden emin olduğunuz durumda kedinizi kucağınıza alarak balkona ya da pencereye çıkarın ve çevredeki kokularla onu tanıştırın. Bunu bir kaç gün aralıklarla tekrarlayabilirsiniz. Balkondan ya da pencereden çevreyi izlemesine fırsat yaratın. Böylelikle o kafasında haritayı çizmeye başlayacaktır.

  • Kedinizi mümkünse karnı tokken değil açken sokağa çıkarın. Tok çıktığı durumda eve daha geç dönmek isteyebilir.
  • İlk sokağa çıkışlarında birlikte olun. Bir haftasonu sabahı bunun için idealdir. Hem ortam daha sessiz hem de daha az tehlikeli olacaktır. İlk sokağa çıkış için kesinlikle akşam ya da gece saatlerini tercih etmeyin.
  • İlk sokağa çıkışlarında onu sokakta serbest bırakmadan önce eve nereden geri dönebileceğini göstermeye çalışın. Bahçeden sıçrayıp geleceği bir pencere var ise onu tutarak mizansen yapın.

   • İlk sokağa bıraktığınız anlarda heyecan yaratıp onu ürkütmeyin.
   • İlk sokağa çıkışlarında kedinizi takip etmeye çalışın (çaktırmadan :)), nerelere gittiğini gözlemleyin.

   • İlk sokağa çıkışlarında (ve devamında) mümkünse gelebileceği yerleri açık tutun. Zira korkarak eve geri dönmek ya da birşeylerden kaçıp eve sığınmak isteyebilecektir.

  • Sokağa çıkmasının ardından yine mümkünse evinizin etrafına evden alınma ve ev kokusu sinmiş küçük parçalar, eşyalar ya da bezler bırakın. (Bu yöntem özellikle kaybolan kediler için uygulanmaktadır.) Bu tür eşyaların kokusu evi bulmasını kolaylaştıracaktır.
  • Sokağa çıkan kedinizi, hep belli bir tarz ile çağırın. Ona özel bir sesleniş bulmaya çalışın. Adını biliyorsa bu yeterli olacaktır.
  • Sokaktan eve gelişlerinde onu ödüllendirin. Bu eve gelişi daha kolaylaştıracaktır.
  • Kedinize, ev kedisi olduğu anlaşılsın diye mutlaka bir kolye takın, hatta mümkünse kedinizde,kaybolma ihtimaline karşı da, kedinizin isminin, sizin isim,adres ve telefon numaranızın bulunduğu minik bir kimlik olması çok faydalı olacaktır.

  • Kedi kapısı:
   Eğer eviniz bahçeli ise ve kediniz sürekli dışarı çıkacak ise, kedinizin ona ait giriş-çıkış kolaylığı olmalıdır. Bunların en iyisi de bir kedi kapısıdır. Fakat bu kapılar ülkemizde ne kadar kullanışlı olur bilemiyorum, malum evinize bu kapıdan sadece sizin kedi değil mahallenin bütün kedilerinin de girme olasılığı yüksek :)

  • Kedinize uygun bir bahçe yaratma:

   Eğer eviniz bahçeli ise, bahçeniz kediniz için uygun hale geldikçe ( öğlen uykusunu yapacağı gölge ve serin bir çalı veya ağaç altı, alanını seyrederek gözlem yapabileceği ve tırmalama direği olarak kullanabileceği ağaç veya tahta direkler mesela ) kediniz de zamanını komşunuzun bahçesi yerine daha çok sizin bahçenizde geçirmeye başlayacaktır. :)


Dikkat Edilecek Noktalar:

Kedilere, dışarı çıkmaktan kaynaklanan adrenalin salgılanması çok iyi gelir. Sorumlu kedi sahipleri dışarıda olabilecek sorunları düşünmeli, nerelerin riskli olduğunu değerlendirmeli ve bu riskleri olabildiğince azaltmalıdır.

Trafik Ölümcüldür

Asla kedinizin yol duyarlılığı geliştirmesini beklemeyin. Kediniz dışarı çıkıyorsa, mümkünse gece çıkarmayın fakat çıkaracaksanız da, gece risklerini azaltmak için ona yansıtıcı bir kolye takın. Bu sürücülere, kedinizi yolun kenarında ya da yolda görme şansı verir.

Sosyal Karşılaşmaları Denetim Altında Tutun

Kedilerin bazen alanlarının sınırları hakkında kavgaya varan tartışmaları olur. Kavga ısırık demektir ve ısırık FIV (kedi bağışıklık yetersizliği virüsü), FeLV (kedi lösemi virüsü) gibi virüslerin ve kuduz mikrobunun geçirebilmesi anlamına gelir.
Kedinizi sokağa alıştırmadan önce mutlaka gerekli bütün aşılarını yaptırmalısınız. Ayrıca, kedinizi kısırlaştırarak bu riskleri azaltabilirsiniz. Kısır kediler, diğer kedilerden daha az alana gereksinim duyar.( ve tabi ki kısırlaştırarak istenmeyen gebelikleri de önlemiş olursunuz)

Çöp Kutularına dikkat

En uslu kedi bile dışarıda duran çöp kutusuna ilgi gösterecektir. Çöplerinizi iyice kapatılmış çöp tenekelerinde tutun. Kediniz, komşunuzun çöpüyle de alakadar oluyorsa, komşunuzla arayı bozmamak adına, komşunuza da kedinizin ulaşamayacağı kapağını açamayacağı bir çöp kutusu hediye etme vakti gelmiş demektir :)

Bahçe Kimyasallarından Kaçının

Bahçenizde kullandığınız ürünlere, bahçe kimyasallarına çok dikkat edin. Kediniz herhangi bir kimyasal ürüne basarsa ve patilerini yalarsa hemen veterinere götürün.

İyi Komşuluk İlişkileri Yürütün

Kedinizi dışarı çıkarmaya başlamadan ve herhangi bir sorun çıkmadan önce kedinizden komşularınıza bahsedin. Kedinizin kısırlaştığını ( bu sebeple kısırlaşmamış kediler gibi keskin ve kötü kokulu bir sıvı salgılamadıklarını), etrafa dışkısını yapmadığını, aşılarının yapıldığını (böylece herhangi bir kuduz, pire, parazit gibi tehlikelerin olmayacağını) mutlaka anlatmalısınız.

Bütün tehlikeleri kontrol altına aldınız, kediniz günlük gezintisini yapıp eve dönüyor, herşey yolunda ama emin olun ki, kediniz her çıktığında aklınız onda kalmaya, gözünüz yollarda endişeyle onu beklemeye her seferinde devam edeceksiniz.

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı – Dr. Bruce Fogle (Alfa Yayınları)

Etiketler
ev kedisini sokağa çıkartmak kediniz dışarda tehlikede mi kediniz için sokaktaki tehlikeler sokak kedisi