Kedilerle Seyahat - 1


Kediler ve tatil konusu, özellikle uzun süren yaz ve bayram tatillerinde biz kedicileri düşündüren konulardan biridir. Kedilerin, ortam değiştirmeyi sevmediklerinden dolayı yolculuklardan hoşlanmadıklarını hatta nefret ettiklerini ve bizim de burnumuzdan getirmek için ellerinden geleni yaptıklarını tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.

Bu yaz, 1 ay kadar şehirdışında olacağımız için, 2 kedimizi de yanımıza almamız gerekti. Bu yolculuğumuzu, “Kedilerle Seyahat “ bölümlerinden sonra “Kabusa Dönen Yolculuk” adı altında yazacağım. Yaşadıklarımdan ve kedilerimin yaşadıklarından dolayı da, zorunlu kalmadıkça kedilerimi,tatile ( özellikle de araba ile) götürmeyi düşünmüyorum. 10 saate yakın araba yolculuğu, yeni ortama/eve adaptasyon, eğer bahçeli bir eve gidiliyorsa sokağa çıksın mı çıkmasın mı ikilemi, çıkacaksa kaybolur mu, başına bir iş gelir mi endişesi..


Tatil zamanları önümüze dört seçenek çıkıyor:

1.Kedimizle tatile gitmek
2.Kedimizi bir kliniğe veya pansiyona bırakmak
3.Kedimize evde bakacak birini ayarlamak
4.Hiçbiri olmuyorsa tatili iptal etmek :(


Kedinize evde bir yakınınız tarafından bakılacak ise:

Sizin yokluğunuzda eve gelip kedilerinize bakacak bir yakınınız varsa ve hem de kedileri çok seviyorsa öncelikle çooook şanslı olduğunuzu ve o yakınınızın kıymetini bilmeniz gerektiğini söyleyebilirim. :)

Kedileriniz ile ilgilenecek kişiye mutlaka nelere dikkat etmesi gerektiğini, neler yapması/yapmaması gerektiğini detaylarıyla anlatın. Hatta bir kağıda yapılacaklar/dikkat edilecekler listesi yapıp veterinerinizin adresi-telefonunu da eklemeyi unutmayın. Genellikle kedileri tanımayan dostlar iyi niyetli olsalar da bazen tehlikeli şeyler olabilir. Giriş kapısının kapalı tutulması gerektiğini, kapalı mekanların ise gözetim sırasında açılması halinde tekrar kapatılması gerektiğini ve evden çıkmadan önce son bir kontrolün mutlaka yapılmasını, evi havalandırırken pencere ve balkon kapılarına dikkat etmesini vurgulamalı, mama, su ve kum kaplarının gün aşırı temizlenmesi gerektiğini, suyun her gün tazelenmesini, hazır gelmişken en azından 10 dakika kedilerle oynamasını (özellikle tek kediniz varsa sizin yokluğunuzda evde çok sıkılacaktır) rica etmelisiniz.


Kedinizi evde yalnız bırakmak

Eğer, kedinize bakacak birini bulamazsanız ve tatiliniz 3 günden fazla sürmeyecek ise gerekli hazırlıklar ve önlemleri aldığınız takdirde, kedinizi evde yalnız bırakabilirsiniz.

Öncelikle, eğer emanet edecek kimseniz yok ise mutlaka acil durum için birilerini haberdar etmeli ve kedinize ulaşmaları için ev anahtarınızı vermelisiniz. Veterinerinizin adresi ve telefonu da aynı şekilde gözetim yapacak tanıdıklara bildirilmelidir. Kediler, gözetim olmaksızın yalnız bırakılmamalıdır. Eğer bırakılmak durumunda kalınıyorsa bu süre üç günü kesinlikle geçmemelidir.

Yemek ve Su :

Kedinizi evde yalnız bırakıyorsanız yalnız kaldığı günler için fazlasıyla yiyecek bırakmalısınız. Suyunu da koymayı sakın unutmayın. Dökülme, kirlenme durumunu da göz önünde tutarak en az üç su kabını(mümkünse kolay devrilmeyecek ağır kaplar kullanılmalı) evde dolaşacağı mekanlara korunaklı bir şekilde koymalısınız. Kediler için otomatik mama ve su kapları da kullanışlı olmakta. Eğer kediniz obur ise mama kabına koyduğunuz 3 günlük mamayı ilk günden bitirme olasılığı çok yüksek. ( bizim Keşkül’den tecrübe edilmiştir :) )

Güvenlik :

Evde yalnız kalacak kediniz için olası tehlikeleri de kontrol altına almalısınız. Yüksek yerler, sıçrama sonucu kendisini incitebileceği mekanlar mümkünse kapatılmalıdır. Elektrik kabloları da başka bir tehlike. Tercihen elektriği kapatmak doğru olacaktır. Hem evin temiz kalabilmesi hem de onun sağlığı için ilgisini çekebilecek ve tehlike yaratabilecek (kapalı kalma, yaralanma gibi) mümkünse ortadan kaldırılmalı. Kimyevi maddelerin (temizlik maddeleri, gaz vb.) bulunduğu mekanlar da mutlaka kapatılmalıdır.

Yeterli Alan :

Kedinizi evde yalnız bırakırken, onun yaşama alanını da daraltmamalısınız. Gezebileceği kadar bir mekan mutlaka olmalıdır. Gerekli önlemleri aldığınız sürece kedinize geniş bir alan bırakmalısınız. Kesinlikle camsız bir odaya kedinizi kapatmayın ve alıştığı yerden (mama yediği, uyuduğu, oynadığı) başka bir odaya taşımayın. Böylesi bir uygulama onu oldukça huzursuz ve mutsuz yapacaktır.

Oyuncaklar :

Yalnız bir kedi için oyuncaklar iyi bir çözümdür. Sıkıntılı anları için ona destek olur. Küçük bir top, peluş bir fare yalnız saatleri atlatmasında kendisine yardımcı olacaktır. Fakat yutabileceği ya da ona zarar verecek herhangi bir oyuncağını da yalnızken ortada bırakmamaya dikkat edin.


Kedinizi bir klinik veya pansiyona bırakacaksanız

Benim mümkünse, en son olarak değerlendireceğim bir seçenek, kafesli olarak bir pansiyon/kliniğe bırakmak. Kediler de, hiçbir canlı gibi kafes ardında yaşamayı sevmezler. Hele kocaman bir ev onlara aitken, rahat rahat koşup zıplayıp oyun oynayabiliyorken.. Başka hiçbir şansınız yoksa ve kedinizi bir yere bırakmak zorundaysanız, önceden bırakmayı düşündüğünüz pansiyonu mutlaka ziyaret edin ve bırakabileceğiniz gibi bir yer olup olmadığından emin olun.

Genellikle kedi pansiyonları aşılı kedileri kabul etmektedir. Veterineriniz ile görüşüp kedinizin iç ve dış parazit, kuduz aşılarını yaptırın. Kafeste kalacak ise, kalacağı günlerde yabancılık çekmemesi için oyuncaklarını, kokunuzun sindiği bir parça eşyayı yanında götürün. Kedinizi pansiyona bırakırken yine size acil durumda erişilebilecek iletişim bilgilerini, kedilerinizin dikkate alınması gereken özelliklerini varsa özel sağlık durumlarını bildirmelisiniz. Kedinizin yiyeceğini, oyuncaklarını, yatağını da pansiyona götürmeniz faydalı olacaktır.

Başka bir seçenek ise, kedilerin serbest gezebildiği ev pansiyonlar. Buralarda kediniz kafese göre çok daha rahat edecektir ama tabiki de diğer kedilerle anlaşma problemi yaşamayacaksa. Bizim Sütlaç diğer kediler ile kesinlikle anlaşamadığı için biz bu şeçeneği ne yazık ki baştan elemek zorunda kalıyoruz tatil zamanları.

 

Devamı için: Kedilerle Seyahat 2. Bölüm

Referanslar:
www.evcilkutuphane.com

 

Etiketler
Kedilerle Seyahat