Kedilerle Seyahat - 2


Kedinizle tatile gidiyorsanız

Kedinize bakacak birini bulamadıysanız, kafese koyup gitmek içinize sinmediyse, tatiliniz 3 günden fazla sürecek ise kediniz ile birlikte tatil fikrine biran önce kendinizi ve kedinizi alıştırmaya ve gerekli hazırlıkları yapmaya başlamanız gerekmekte.


“Bir kedi ile seyahat etmek aya seyahat etmekten daha zor olabilir. Hele ki keyfini kaçırdıysanız yol boyunca zengin repertuarından çıkaracağı seslerle gaz ile frenin yerini bile size kolaylıkla unutturur."

Söz konusu seyahat olunca hayvan severlere büyük sorumluluk düşer. Kedi ile seyahat evcil hayvanlar içinde en zorlu olanıdır. Kediler, doğaları itibariyle bulundukları ortamdan pek fazla uzaklaşmayı sevmedikleri gibi araba seyahati de kediler için oldukça rahatsızlık vericidir. Kısa mesafelerde bile kedi ile arabada seyahatin pek çok zorluğu varken sürenin uzaması beraberinde farklı sıkıntıları da getirebilir. Bu noktada önemli olan kedi ile çıkılacak araba yolculuğunda mekanın kedi ile seyahate uygun donanımda hazırlanması ve uyulması gerekli kuralların kedi sahibince biliniyor olmasıdır.
Uzun yolculuklar için, kedilerle seyahat kılavuzuna kesinlikle ihtiyacınız olacaktır. :)

Kedilerle Seyahat Kılavuzu:

  • Rezervasyonlarınızı yaparken kalacağınız otel, motel veya pansiyon gibi yerlerin evcil hayvanları kabul edip etmediğini mutlaka sormalısınız. Daha sonra bir seyahat planı yapmalısınız. Kediniz ile yapacağınız yolculuğu arabanızla mı, otobüsle mi yoksa uçakla mı yapacaksınız, belirlemelisiniz. Eğer yolda konaklama yapacaksanız kalacağınız yere kedi kabul edilip edilmediğini de öğrenmelisiniz.
  • Kedinizi veterinere götürüp aşı karnesindeki eksik aşıları yaptırmalısınız. Özellikle, kedinizin kuduz ve iç/dış parazit aşıları yapılmış olmalı.
  • Kedinize, onun kimlik bilgilerini ve size ulaşılabilecek adres telefon vb. bilgilerin bulunduğu bir tasma takmalısınız.
  • Kedinizin sağlık karnesini yanınıza alın. Bütün hava yolu şirketleri bu sertifikaları seyahat sırasında istemektedirler.
  • 6 saati aşan bir yola çıkacaksanız eğer ve kediniz yaşlı/sağlık sorunu var ise bu durumda veterinerinize danışmanızda fayda var. Size yardımcı ilaçlar ve tavsiyelerde bulunabilir. Ciddi uzun seyahatler söz konusu ise mutlaka bazı ilaçları yanınızda bulundurmanız gerekebilir.

  • Seyahati hangi araç ile ve nereye yapacağınız da önemlidir. Eğer yurtdışına gidiyorsanız ve uçak yolu ile seyahat edecekseniz, gideceğiniz ülkenin, aktarma yapacağınız ülkenin kedilerle ilgili kabul şartlarını öğrenmelisiniz. Bazı ülkelerde bu şartlar son derece katı olabilmektedir. Ayrıca gideceğiniz, aktarma yapacağınız ülkenin sizden isteyeceği bir takım sertifika ve sağlık belgeleri de söz konusu olabilir. Diğer taraftan uçak şirketinin de kedilerin seyahati ile koyduğu özel koşulları öğrenmelisiniz. (Yurtdışı seyahat için gerekli belgeleri “Yurtdışına çıkacaksanız mutlaka yapmanız gereken işlemler” bölümünde anlatıyor olacağım.
  • Hava yolu şirketlerinin prosedürlerini araştırın. Her şirketin prosedürü farklı olabilir. Kedinizin seyahat sırasında kabinde mi kargo bölümünde mi uçması gerektiği, taşıma kutusunun özellikleri hakkında bilgi edinmelisiniz.
  • Otobüs ile seyahat edecekseniz yine otobüs şirketi ile konuşarak kedi kabul koşullarını öğrenmelisiniz. Tam seyahat anında sinirlerinizin gerilmemesi ve istemeyeceğiniz acil çözümleri seçmek zorunda kalmamak adına mutlaka otobüs şirketi ile seyahatten önce konuşmalısınız.

  • Seyahat sadece kediler için değil insanlar için de stres sebebidir. Özellikle havanın çok sıcak olduğu yaz tatillerinde. Bu sebeple seyahat öncesi onun ve kendinizin sinirlerini germemeye çalışın. Seyahat esnasında onunla konuşun kaçmasına izin vermeyecek şekilde taşıma kutusunun içinden onu severek kendini güvende hissetmesine yardımcı olun.
  • Sakinleştirici kullanımı pek çok zaman işe yaramadığı gibi kedinin daha fazla strese kapılmasını sağlayabilir. Eğer kedinize normal zamanlarda ilaç vermede sıkıntı yaşıyorsanız uzun seyahatler öncesi bu seçeneği kesinlikle değerlendirmeyin. Evet seyahatin başlangıcında kediniz fazlası ile ağlayabilir ve sürekli miyavlayabilir. Ama unutmayın bu geçici bir süre içindir ve bir zaman sonra kediniz duruma adapte olarak susacak hatta uykuya dalacaktır. Kedinizi taşıma çantasının içinde severek ve onunla konuşarak sakinleştirmeye çalışmak ilaçla sakinleştirmekten çok daha etkilidir. (eğer kediniz sakinleştiricilere direnç göstermiyorsa 3-4 saatlik yolculuklarda sakinleştiriciler işe yarayabiliyor fakat bazı kediler mesela bizim Keşkül, sakinleştiricilere direnç göstermekte inat ediyorsa işte o zaman hem kediniz hem de sizin için sıkıntılı zamanlar olacaktır.) Sakinleştirici kullanılıp kullanılmaması konusunda da mutlaka veterineriniz ile konuşmalısınız.

 • Seyahate çıkmadan önce kedinizi kesinlikle doyurmayın. Çok tok bir mide ile seyahat onu rahatsız edecektir. Ama uzun bir yolculuk söz konusu ise yola çıkmadan önce az miktarda mama verebilirsiniz. Mutlaka yanınıza kediniz için yiyecek (kuru mama daha rahat olur) ve içecek almalısınız. Yiyecek ve içecek takviyesi için en ideal yer mola yeridir. Mola yerlerinde kedinizi kesinlikle kutusundan çıkarmayın. Kaçırdığınız takdirde bulmanız imkansız olabilir.
 • Seyahatte ihtiyacınız olma ihtimalini dikkate alarak kış ise bir battaniye, batikon,teramisin gibi ilaçlar, kedinizin sevdiği oyuncakları ve ödül mamalarını yanınıza alın.

 

Devamı için: Kedilerle Seyahat 3. Bölüm

Referanslar:
www.evcilkutuphane.com
www.kedimveben.com
www.kedi.gen.tr
www.makalemarketi.com (Aslı Kula)

 

Etiketler
evcil hayvan ile yolculuk Kedilerle Seyahat Kedilerle Seyahat Kılavuzu kedilerle yolculuk Kedinizle tatile gidiyorsanız