Kedilerle Seyahat - 3


Araba ile Seyahat

Arabanızla seyahat edecekseniz ve kediniz eğer planladığınız bu seyahatten önce araba içinde hiç yolculuk yapmadıysa, önce kedinizi bu sürece hazırlamak daha uygun olacaktır. Onunla önce kısa mesafeli yolculuklar yapın ve bunu giderek arttırın.

Kediler seyahat etmeyi sevmez. Kedinizi araba tutuyorsa araba hareket halinde değilken onu arabaya alıştırmaya çalışın. Ayrıca veterineriniz kedinizin bulantısı için ilaç önerebilir. (Bazı evcil hayvanlar, araba yolculuğunda hasta olurlar. Araba evcil dostunuzun midesinin bulanmasına ve sağlığını kaybetmesine neden olabilir. Eğer böylesi sorunlar söz konusu ise kedi ile seyahatte araba tercih edilmemeli ya da kedi güvenli bir kişiye emanet edilerek evde bırakılmalıdır.)

Kediniz ile seyahatte en temel göreviniz kedinizin ve kendinizin güvenliğini sağlamaktır. Kedinizi arabanın içinde başıboş bırakmak ve gezmesine izin vermek hem kediniz hem de şoför için çok tehlikelidir. Kedinizin seyahati mutlaka bir kedi taşıma çantası ile gerçekleştirilmelidir. Kedinizin taşıma çantasının kedinizin boyutlarına uygun olması önemlidir. Eğer küçük bir taşıma kabı ile seyahat sağlanıyor ise bu kedinizin kendini hapsedilmiş ve sıkışmış hissetmesine neden olur.

Her şey kedinizi taşıma kabının içine sokmakla başlar. Eğer bunu yara almadan başardıysanız sorunu yarı yarıya çözdünüz demektir.:) Kediniz bu taşıma kabına hiç sıcak bakmıyorsa, seyahatten 2-3 hafta önce kabı onun görebileceği ve cesaretini toplarsa içine girebileceği açık bir yere koyun. İçine girdiğinde onu ödüllendirin. Gide gele, kediniz kaba alışmaya başlayacaktır.

Pek çok kedi arabanın motor sesinden rahatsız olur ve strese girer. Kedinizi uzun seyahatler öncesinde araba ile seyahate alıştırmak ve bir sorun olmadığını anlamasını sağlamak stressiz bir yolculuk geçirmenize yardımcı olur. Eğer yolculuk sırasında yalnız seyahat etmeyecekseniz, o zaman seyahat sürecinde kedinizin taşıma çantası içinde yanınıza oturmasını sağlamak (arka koltukta) ve zaman zaman konuşarak, kedinizi sakin tutmak önemlidir. Sizin yakınlarda olduğunuzu bilmek kedinizi rahatlatacaktır.

Kedinizin taşıma çantasını arabaya güvenli şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Sarsıntılar, ani fren ya da kasis gibi çok sarsıntılı olabilecek yol aksaklıklarında taşıma çantasının düşmemesi, devrilmemesi önemlidir.

Belirli aralıklarda mola verin. Kediler köpekler gibi araç dışında dolaşmayacaklardır ama zaman zaman mola verilmesi ve kedinizin ihtiyaçlarını karşılamasına olanak tanınması önemlidir. Arabada su, yemek ve tuvalet ihtiyacı için gerek duyulan donanımın tarafınızca sağlanması hatta bir de kedi tasması bulundurulması iyi olur. Kediler yola dair sarsıntıyı bizlerden fazla hissedecekleri için ara ara aracın durdurularak temiz havada kedinin dinlenmesini sağlamak gerekir.

Son olarak, arabanızla seyahat ediyorsanız, ASLA ve ASLA KEDİNİZİ ARABADA YALNIZ BIRAKMAYIN. Sıcakta arabada bırakılmış bir kedi, ölüm tehlikesi ile burun burunadır.

Devamı için: Kedilerle Seyahat 4. Bölüm

Referanslar:

www.evcilkutuphane.com
www.kedimveben.com
www.makalemarketi.com (Aslı Kula)

Etiketler
kedilerin arabada güvenliği Kedilerle Seyahat kediniz ile Araba ile seyahat