Kedilerle Seyahat - 4


Otobüs ile seyahat

Otobüs firmalarının çoğu, yolcu bölümüne kafeste de olsa evcil hayvan almıyor. Bazen de tamamen şoförün insiyatifine kalıyorsunuz. Yolcu bölümüne alınmayan kafesler bavulların konduğu yük bölümüne konuyor ve bu da bir hayvan için büyük bir işkence. Havasızlık, aşırı sıcak, kafesin içinde ne olduğunu anlamadan, hareket halinde geçen uzun saatler. Kediniz ile tatile gidecekseniz ona bu işkenceyi yaşatmayın lütfen, uçağı tercih edin.

Deniz otobüsleri ve feribotlar da içeri evcil hayvan almıyorlar. Deniz otobüslerinde arka açık tarafta kafes içinde yolculuk etmesine izin veriliyor ancak o cereyanda kedinizin hasta olmaması mucize olur.

Uçak ile seyahat

En temiz yolculuk türü. Ancak belli başlı kuralları var.

 

  • Seyahatinizde, kediniz, sizinle birlikte kabinde yolculuk edecek ise mutlaka onun için de rezervasyon yaptırmalısınız.
  • Kedinize ait sağlık karnesini uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere, yanınızda bulundurmalısınız.
  • Kabinde birlikte seyahat edeceğiniz kedinizi, sizin tarafınızdan temin edilen 45x35x23 cm ölçülerdeki taşıma kutuları/kafeslerde taşıyabilirsiniz. Kabinde taşınacak kedinizin taşıma kutusu ile birlikte tartıldığında ağırlığının 6 kg.'ı geçmemesi gerekir. Bu standardlara uymayan hayvanların kabinde taşınmasına izin verilmiyor.

  • Kafesiniz / taşıma kutunuz yoksa, bunu yolculuktan 2-3 hafta önce alın ve kedinizin buna alışmasını sağlayın. Alacağınız kafesin/taşıma kutusunun her tarafı açık olan bir kafes olmamasına ve kedinizin rahat hareket edebileceği genişlikte olmasına dikkat edin.
  • Yolculuk sırasında yemek vermeyin. Kabin içinde kafes dışına çıkmasına izin verilirse ona biraz su verebilirsiniz. Yanınıza kağıt havlu ve diğer temizleme malzemesi almayı unutmayın.

 • Eğer kabin için uygun değilse (kilo olarak vs) kediniz uçağın kargo bölümünde özel bir alanda taşınacaktır. Yolculuk yapacağı uçağın kargo bölümü, kabin içi gibi basınç ve ısı kontrollüdür. Otobüstekinden çok daha rahat bir ortamdır. Kargo bölümü için de, belli sayıda evcil hayvan aldıkları için, kedinize mutlaka 1 hafta önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Yurtdışına çıkacaksanız yapmanız gereken işlemler:

  • AB ülkelerine seyahat edecekseniz, seyahatiniz esnasında yanınızda kedinize ait evcil hayvan pasaportu bulundurmanız gerekmekte.

 • Kedinizin kuduz aşısının yapılmış olması şart. Kuduz aşısının yapıldığı tarihten 1 ay sonra, veterineriniz veya kuduz titre testi uygulaması yapabilen bir merkez tarafından alınan kan örneğinin AB tarafından onaylı bir laboratuara gönderilerek kuduz titre testinin yapılması ve sertifika alınması gerekiyor. Bu testi ülkemizde sadece Ankara Etlik Veteriner Laboratuarı yapıyor ve sonuç yaklaşık 2-3 hafta içinde geliyor.
 • ISO 11784 veya 11785 standartlarına uygun mikroçip takılması şart. (Veteriner kliniklerinin çoğunda uygulanabiliyor.)
 • Bağlı bulunduğunuz belediyenin Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden "Menşei Şahadetname" almanız gerekiyor. Bu belge hayvanın o bölgede yaşadığının bir kanıtı.
 • Veteriner hekiminiz tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, aşıları tarih ve kaşe ile onaylı olarak kaydedilmiş aşı karnesini ve hekiminizin ayrıntılı olarak yazacağı bir sağlık raporunu da imzalı ve kaşe onaylı olarak almanız gerekiyor. Bu sağlık raporunda kedinizde insan ve hayvana bulaşan bir hastalık belirtisi olmadığının, aşılama tarihinden 12 ay öncesine kadar hayvanın bulunduğu bölgede herhangi bir kuduz vakası görülmediğinin ve kedinin karantinaya alınmadığının vurgulanması yeterli.
 • Bu belgeleri tamamladıktan sonra Tarım İl Müdürlüğüne başvurarak İngilizce düzenlenmiş Uluslararası Sağlık sertifikası almalısınız.
 • Son olarak, gideceğiniz ülkenin anadili ne ise tüm bu kâğıtları bir yeminli tercüme bürosunda çevirttirmeniz gerekiyor.

Farkındayım, çoook fazla belge istenmekte, ben de ilk okuduğumda çok şaşırdım ve abartılı buldum istenilenleri. Kedi sahiplendirme ilanlarında "sahibi yurtdışına gideceği için yeni yuva arıyor" ilanlarından çok görüyordum, demek ki nedeni buymuş. Yurtdışına evcil hayvanı ile gitmek zorunda olanlara bol şans diliyorum! :)

Geldik “ Kedilerle Seyahat” yazı dizimizin sonuna. Son olarak şunu bilmeliyiz ki, kedimizin rahat ve emniyetli bir yolculuk yapması için gerekli tüm önlemleri alsak da, kedimizin bizimle çıktığı bu seyahatten pek de memnun kalmayacağı kesindir ve tecrübe ile sabittir.

 

 

 

 

Referanslar:

www.evcilkutuphane.com
www.kedimveben.com
www.makalemarketi.com (Aslı Kula)

Etiketler
evcil hayvanlar ile yurtdışına gidilecek ise yapılması gerekenler evcil hayvanlarla yolculuk kedilerle otobüs ile seyahat Kedilerle Seyahat kedilerle uçak ile seyahat kedilerle yolculuk uçak şirketlerinin evcil hayvanlar için istedikleri belgeler