Kabusa Dönen Yolculuk


Bir önceki yazı dizim, “Kedilerle Seyahat” te yazdığım faydalı bilgileri, son seyahatimde yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelere dayanarak, siz kediseverlerin ve kedilerinizin çok daha rahat bir yolculuk yapabilmesi için araştırıp sizlerle paylaşmıştım.

Evinde kedisi olan hemen hemen herkesin ortak derdidir şehirdışına çıkmak. Yaz tatili, bayram tatili geliyor diye sevineceğimize, ne olacak bizimkiler derdi başlar. Eğer yakınınızda pisilerinizi seven onlarla ilgilenecek akraba, arkadaş, komşu var ise çok şanslısınız, aman kıymetini bilin :) ama yok ise, herkes tatil için geri sayıma takviminde cizik atarak başlarken, sizin ayaklarınız geri geri gitmeye başlar.

Biz, çoğunlukla tatillerimizi 3 günü geçmeyecek şekilde ayarlamaya çalışıyoruz fakat yaz tatili, bayram tatilleri (hele de birleştirilip iyice uzayan bir bayram tatili ise ) bize sıkıntı yaratıyor. Arkadaşlarımızın desteği ve bazı düzenlemeler ile de, bu tatillerimizi şimdiye kadar rahat bir şekilde halledebildik.

Bu yaz, 1 ay kadar şehirdışında olacaktık bu nedenle de, 2 kedimizi bu süre içinde ne yapabilirizin cevabı, hiç düşünmeden yanımızda götürmek oldu.
Çünkü daha önce ev ortamı dışında ve başka kedilerle birlikte olmadıkları için, bizim pisileri pansiyona bırakmak mümkün değildi. Arkadaşlar baksın desek, o sıcaklarda 1 ay boyunca sürekli gelip ilgilenecek bir arkadaş varsa ben de istiyorum :)

Sonuç olarak pisilerimizi yanımıza almaya karar verdik. 1 ay uzun bir süre olunca da, onların eşyaları (yatakları, mama kapları, en sevdikleri oyuncakları, mamaları, tuvalet kapları), bizim bavullarımız derken araba ile gitmek mecburi oldu.

Bütün hazırlıklar yapıldı, daha önceden uzun yola ve yazlığa pisilerini götüren kedisever dostlarımızdan faydalı bilgiler, veterinerimizden de, sakinleştirici hap alındı ve 10 saatlik yola ağzına kadar dolu bir araba ve 2 kedi ile çıkıldı.

Verilen sakinleştirici hap 4-5 saat etkili olduğundan, fazla oyalanmadan yolumuza devam edersek en azından yolu rahat bir şekilde yarılarız diye düşündük yola çıkarken.

Fakat kediler ile ilgili hangi öngörümüz doğru çıkabilir ki? Arabaya binip yola çıkar çıkmaz kızımız Sütlaç ilacın etkisi ile mışıl mışıl uyurken, oğlumuz Keşkül inatla direnip ara vermeden miyavlamaya başlamıştı bile!!!

Aksi gibi feribot trafiği de vardı ve Körfezi gezmek zorunda kalmıştık...Daha yolun başındaydık ve arabada hiç susmadan miyavlayan bir kedi vardı.. Miyav,miyav,miyav,... Ne yazık ki, araba kullananı da rahatsız (hatta gıcık) edip olumsuz etkileyen bir sesti. Ne yapacağımızı bilemedik, internetten İzmit’teki vet. kliniklerini araştırdık ve cumartesi sabahı 08:30 da açık olan bir klinik bulduk. Veteriner bize, bazı kedilerin sakinleştiricilere direnç gösterebileceğini söyledi. Ağızdan verilen sakinleştirici bir jel aldık ve kedimize bir zararı olmayacağının garantisini aldıktan sonra oğlana bir de bu jelden verdik ama... direnç göstermeye devam etti. Ben yol boyunca kucağıma aldım kutusundan sevdim, okşadım sakinleşsin diye, eşim kulaklık takıp müzik dinlemeye çalıştı araba kullanırken ama nafile hiçbir işe yaramadı, üzerine de hem sıcak hem de trafik iyice arttı.

Yol bir türlü bitmek Keşkül susmak bilmedi. Üzerine daha yolu bile yarılamamışken (vet. ziyareti, trafik..) Sütlaç Hanım uyanmasın mı?

Miyavlara bir de onun miyavları eklenince şoför mahali iyice çileden çıktı! Daha fazla uzatmayacağım, yol boyunca kedileri sakinleştireyim, eşim de kazasız araba sürebilsin diye uğraşıp durdum. Yolculuğun sonuna doğru artık okşamama, sevmeme rağmen bu sefer Sütlaç kudurdu, kutusundan çıkmaya çalışırken patilerini yaraladı. Ben bu stres üzerine bir de buna üzül. Korktu çişini yaptı bütün araba, benim üstüm, Sütlaç’ın üstü battı.
Veee 12 saat sonunda kimseye birşey olmadan eve gelebildik.

Bu yolculuk hem bize hem de onlara eziyet olmuştu. Bu yolculuktan sonra 1 hafta kendime gelemedim. Ama bizimkiler herşeyi unutmuş sokak gezmelerine başlamıştı bile!

Dönuş yolculuğunda ise, ben kedilerimle uçakla döndüm. Bizimkiler, birkaç saatlik etkili olan hafif bir sakinleştirici ile uçağın kargo bölümünde yolculuk ettiler.

Bu yolculuk bize ne öğretti?

    • Yaşadıklarımdan ve kedilerimin yaşadıklarından dolayı, zorunlu kalmadıkça kedilerimi, tatile ( özellikle de araba ile) götürmeyi düşünmüyorum. 10 saate yakın araba yolculuğu, yeni ortama/eve adaptasyon...
    • Sakinleştiriciler, bazı durumlarda ve bazı kedilerde fayda etmiyor hatta kedinin daha sıkıntılı bir hale gelmesine sebep oluyor. Kendinde olmadıklarından farkında olmadan sayıklıyorlar, susmuyorlar ve ne yaptıklarını bilmiyorlar. Bu nedenle de onlara müdahalede bulunamıyorsun.
  • Kedilerle yolculuk özellikle de uzun yolculuklar, hem kediniz hem de sizin için eziyete dönüşüyor. Her yolculukta mutlaka sıkıntı yaşıyor kediniz, ama süre ne kadar kısalırsa herkes için o kadar iyi olacaktır eminim ki. Bu nedenle eğer maddi açıdan sıkıntı vermeyecek ise uçağı tercih etmenizi öneririm.
Kedilerle Seyahat adlı yazı dizimde, daha detaylı olarak neler yapılması gerektiğini okuyabilirsiniz.
Etiketler
Kedilerle Seyahat kedilerle yolculuk