Kedilerin Karakteristik Özellikleri


Kediler çok ilginç canlılardır. Her birinin bizlere ilginç gelen birbirinden farklı fakat açıklanabilir davranışları bulunmakla birlikte, belirgin karakteristik özellikleri de bulunmaktadır.

Bunlar;

Merak

İster safkan ister melez olsun, ev kedileri leopar ya da vaşak gibi diğer vahşi kuzenleriyle bazı aynı özelliklere sahiptir. Ormanlarda, şanssız avı üzerine atlayan bir kaplan ile kendi kediniz arasındaki benzerliği görebilmeniz için, onu hareket eden bir yaprağın üzerine atlarken seyretmeniz yeterlidir. :)

Eğer bu benzerliği aklınızda tutmayı başarırsanız, kedinizin yaptığı bir takım hareketlerin sebebini de kavrayabilirsiniz. Çünkü bu hareketler içgüdüseldir ve bu yüzden de öğrenilmeye ihtiyaçları yoktur. Örneğin, dışarıda daha fazla vakit geçiren bir kedi, sanki sürekli bir yerlere tırmanması gerekiyormuş gibi davranır. En yakındaki ağaca fırlar gider ve keyifle yukarı tırmanır.

Kediler son derece meraklıdır. Ne olduğunu keşfetmek için neredeyse her türlü şeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar ve söz konusu "şey" suyla dolu bir kova,  kapağı açık bırakılmış bir klozet veya üzerine yanlışlıkla basılabilecek boş bir poşet olduğunda, tehlikeli durumlara yol açabilir.

Keşif, yavru kedinin öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Eğer yavrunuz yasak bir bölgeyi keşfe başlarsa, genelde sert bir "hayır" onu caydırmaya yeter. Yavru kedinizin dikkatini çekmenin bir başka yolu da en sevdiği oyuncakla onu oyuna çağırmaktır.

Kediler sıcak, karanlık yerlerde uyumaya, kafa dinlemeye bayılırlar. Bu yüzden şifonyerinizin çekmecelerini, sandık ve dolaplarınızı kapalı tutun. Fırının, bulaşık makinesinin ya da çamaşır makinesinin kapağını kapatmadan önce kedinizin orada olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca evden çıkmadan önce kedinizin kazara bir odada veya bir dolapta kilitli kalmadığından emin olmak için mutlaka bir "kedi kontrolü" düzenleyin.  (biz evde, her dışarı çıkışımızda ve yatarken mutlaka kedi sayımı yaparız :) ) Bir kedi gibi düşünün. Her zaman keşfedilecek yeni yerler peşinde olduğunu aklınızdan çıkarmayın.


Mırlama

Kedilerin en belirgin karakteristik özelliklerinden biri de mırlamadır. Peki kediler neden mırlar?

Kediler mırlayarak haberleşirler. Yavru bir kedi ve annesi rahat bir durumda olduklarında mırlar. Bundan sonra yavru kedi ömrü boyunca mırlamaya devam eder. Kediler genellikle rahat ve güvende hissettiklerinde mırlarlar.

Birbirinden farklı olmasına rağmen sinirli ya da hasta olan bir kedi de mırlar. Mırlamak ilginç bir davranıştır. En önemli ilginçlik ise kimsenin bu mırlama sesinin nasıl çıktığını bilmemesidir.

Bir zamanlar mırlama sesinin gırtlaktan geldiğine inanılırdı, şimdiyse mırlama sesinin, göğüs duvarındaki önemli kan damarlarından birinin titreşimine bağlı olarak şekillendiğine inanılmaktadır. Bu titreşimler kedinizin üst solunum yollarına geldiğinde, mırlama sesi ortaya çıkıyor.


Ovalama ( Biz evde "masaj" diyoruz )

Patilerini ovalama hareketi yavru bir kedinin annesini emdiği sırada içgüdüsel olarak yaptığı ilk harekettir. Bu hareket, ön patilerini sırayla annesinin karnına bastırmaktan ileri gelir. Birçok kedi erişkin yaşlarına geldiğinde bile bu hareketi yapmaya devam eder. Genelde bir memnuniyet ve sevgi işaretidir ve mırlama da çoğunlukla bu harekete eşlik eder. Kediniz anne kedinin yerine en sevdiğiniz kazağınız, bir yastık, kucağınız ve hatta göbeğiniz gibi yumuşak her ne varsa ovalayacaktır. :)


Pati Bileme

Sık karşılaşılan bir yanlış anlama, kedilerin patilerini keskinleştirmek için "tırmaladığıdır"; oysa tek yaptıkları gerilme ihtiyaçlarını gidermek ve patilerini "temizlemektir".
Kedilerin tırmalamasının bir diğer nedeni de bölgelerini işaretlemektir. Bunu gözle görünür bir iz ya da parmakları arasındaki bezlerden salınan kokuları bırakarak yaparlar. Kediniz bu biyolojik güdüsünü sık sık gidermeye çalışacaktır ve eğer ki tırmalaması için uygun bir alan varsa mobilyalarınızı ve halınızı rahat bırakacaktır.


Sürtünme

Kediler neden sürtünürler ?

 

Kediler çenelerini, yanaklarını, vücutlarını, kısaca her yanlarını bir yere sürterler. Bu durum onların iyi hissetmesine sebep olabilir, fakat birincil sebep bu değildir. Kedilerin dudak, çene, ağız ve alınlarında koku bezleri vardır. Sahibini selamlama ya da yemek istemek gibi bir tür istek ve iletişim için bu hareketi yapıyor olabilirler. Aynı grup içerisindeki kediler kokularını almak için birbirlerine sürtünebilirler. Grup içindeki kedilerin bir tür koloni kokusu vardır ki grup dışındakilerin kokularından ayırt edilebilsin.

Referanslar:

ProPlan- Yavru Kedi Bakım Rehberi

Etiketler
kedi masajı merak mırlama ovalama pati bileme sürtünme