Kediler Nasıl İletişim Kurar?


Kediler diğer kedilerle çok iyi, bizimle ise genel olarak biraz daha zayıf şekilde iletişim kurarlar. Sosyal ilişkiler kediler için pek önem taşımaz, bu yüzden yüz ifadesindeki nüanslar ve "mesafeyi kısaltan" beden dili çok iyi tanımlanmamıştır. Bizim gülümsememiz ya da köpeklerin kuyruk sallayışının kedi iletişiminde karşılığı yoktur. Kedilerin bilgi alışverişi ses, dokunma, koku ve görsel ifadeler ya da işaretlerle olur.

Kedileri Anlamak

Bir kedinin tam olarak ne yaptığı ya da söylediği konusunda kolayca yanılabiliriz ama deneyimle ne istediklerini anlamayı öğreniriz. Kedimizin kanepemizi tırmalamasının ya da halının ortasına yaptığı tuvaletin ne anlama geldiğini, bize ne anlatmak istediğini ya da bizi neden cezalandırmak istediğini ancak kedimizi tanıyarak ve tecrübe ederek anlayabiliriz. Edindiğimiz bu tecrübeler de, kedimizin çıkarmış olduğu sesleri ve beden dilini gözlemlememiz ile olur.

Kedi sesleri 3 kategoriye ayrılabilir:

Mırıltılar:


Bunlara mırlama ve karşılamada kullanılan sevinçli cıvıltı sesleri de dahildir. Cıvıltılar mırlama içinde sınıflandırılır çünkü bunlar sesli harf benzeri değildir.

Sesli harf sesleri:


Klasik "miyav" sesi. Kediler miyavlamalarla konuşur. Talep, emir, şikayet ve şaşkınlıklarını anlamak kolaydır. Siyam ve yakın akrabaları yükses sesle miyavlamak konusunda bir üne sahiplerdir.

Yüksek tizlikte sesler:


Bunlar genellikle diğer kedilere saklanır ama bazı yüksek tizlikte sesleri kedi sahipleri ve veterinerler iyi bilir. Açık ağız biçim değiştirerek farklı sesler üretir - homurdanma, sinirli homurdanma, tehditkar hırlama ya da tıslama, savunmaya yönelik tükürme. Korku ya da acı çığlıkları ve dişinin yüksek tizlikteki çiftleşme iniltileri de aynı şekilde üretilir.

Kedi miyavlamaları ne anlama geliyor?

İşte sizlere, birçok kedi sahibi ile yapılan bir anketin sonuçları ve "miyav" söylemlerinin farklı anlamları.

Meaooooww
Acıkmış bir kedinin sahibine "Nooolur yemeek ver!!" şeklindeki yalvarışlarıdır.
Me-meek-mia-mek
Bir kuş, sinek veya böcek gördüğünde pusuya yatıp kesik kesik miyavlamasıdır. Aynı zamanda bu sırada kediniz bıyıklarını da titretir.
Maoww-maoow

Kediniz aşık olmuş! ve aşığına acı acı sesleniyor "Neredesin?"

Gurr-gurr

Kediniz sizi gördüğüne çok sevindi! Ya da verdiğiniz yemeğe bayıldı !

Mweew-mi?

Uzun geçen bir günün ardından eve geldiğinizde daha kapıya anahtarınızı sokarken kedinizin "Hele şükür geldi-hey sen misin?" şeklinde tereddütleridir.

Moooow-mow

Kedinizin tuvaleti geldi ama siz temizlik yaparken kum kabını balkona koymuştunuz!

Mırrr-raoaaw-mııırrr

Kediniz sizinle olmaktan çok mutlu! İnanın o sizi çok seviyor!

Aşağıdaki eklemeler de, bizim Sütlaç 'ın çıkardığı sesler.Herşeye bir cevabı var bizim kızın, boşuna geveze demiyoruz!:)

Mi miih

İlgi istiyorum müsait misin?

Mıaaaaaoooww

(sesini yükselterek)
Şımarıklığım üstümde oyun istiyorum, ilgi istiyorum.

Mııırrgg

Bildiğiniz kahkaha. Sütlaç, çok mutlu neşeli olduğunda, oyun onarken çıkarıyo bu sesi.

Meeew iiüü

Saklambaç oynarken saklandığında beni çağırırken çıkardığı ses.

Muuıııgh

Ne var? Ne oldu? Sütlaç genelde uyurken ben okşadığımda uyanıp çıkarıyor bu sesi.

Oğlumuz Keşkül ise acıktığında ve kapalı kapıların açılmasını istediğinde Meaooooww diyor sadece.

Beden dili:

Beden dili, kedilerin diğer kedilerle ve insanlarla iletişimde tercih ettiği bir metottur. İşaret göndermek ve tam bir gevşemeyi belirtmek için tüm beden kullanılabilir.

Görsel iletişimin tüm biçimlerinde kulaklar ve kuyruk kedinin en etkin kısımlarıdır.

Git buradan!

Kedi beden dili en fazla "git buradan" işareti vermek konusunda gelişmiştir. Saldırgan ve savunmacı hareketleri kolayca anlaşılır.

Saldırgan bir tavır, doğrudan göz teması, sıklıkla buna eşlik eden kısılmış gözbebekleri ve aniden saldırmaya uygun bir duruşla ifade edilir. baş ve bıyıklar öne yönelmiştir ve kulaklar rakibin arka kısımlarını görebileceği şekilde arkaya dikilmiştir.

Korku, çömelerek ifade edilir. Bu,kedinin kendisini güvende hissetmediği durumlarda kullanılan en yaygın davranıştır.

Kedi kendisini tehdit altında hissediyorsa, bunu bir yana yuvarlanıp savunmaya yönelik olduğu varsayılan diş ve pençeleri gösteren bir pozisyon alarak belli eder. Ayrıca tüyler tüm vücutta dikleşebilir.

 

Referanslar:
Kedi Sahibinin El Kitabı - Dr.Bruce Fogle -Alfa Yayınları
Kedici Kedi ve Kültür Dergisi Mart-Nisan 2011
Kedim Sütlaç

Etiketler
iletişim kedi miyavlamaları kedilerin beden dili miyavlama