Kedi ve köpek dost olabilir mi?


Onlar aslında dost olabilir...

Evinize almayı düşündüğünüz bir köpek yavrusunu kedinizin nasıl karşılayacağından mı endişeleniyorsunuz? Acaba iyi mi geçinecekler yoksa "kedi-köpek" gibi mi olacaklar? İsrail'in Tel Aviv Üniversitesi'ndeki bir araştırmaya göre, kedi eve köpekten daha önce alıştırılırsa ve bu sırada her ikisi de genç olursa ( kediler için 6 aydan, köpekler içinse 1 yıldan küçük yaşta), ikilinin iyi anlaşma olasılığının yüksek olduğu gözlenmiş.

Evlerinde hem kedi hem de köpek olan 200 evcil hayvan sahibiyle yapılan görüşmeler ve evcil hayvanların gözlenmesi sonucunda, belli koşullar sağlandığında kedi ve köpeklerin iyi birer arkadaş olabilecekleri ortaya çıkmış. Yine bu evlerin üçte ikisindeki kedi ve köpeklerin birbirleriyle çok iyi geçindikleri gözlenmiş.Ancak geriye kalan oranı, yani üçte birlik oranı oluşturan kedi ve köpeklerin birbirleriyle pek arkadaşlık etmedikleri, hatta %10' luk bir bölümün zaman zaman kavga ettiği gözlenmiş.

Kavgaların çoğunun kedi ve köpeklerin "aynı dili konuşmamalarından" kaynaklandığı düşünülüyor. Çünkü kedi ve köpeklerin vücut dilleri genellikle çok farklı. Örneğin kediler, sinirlendiklerinde kuyruklarını sert bir şekilde sallarken, köpekler sırtlarını kamburlaştırır. Kediler, mutlu olduklarında mırıldarken, köpekler kuyruklarını sallar. Bir kedi için sinirlilik göstergesi olan bir vücut şekli, bir köpek için tersi anlamına gelebilir.

Peki, farklı dilleri konuşan bu iki tür birlikte nasıl mutlu olabiliyor? Araştırmayı yürüten Joseph Terkel, bununla ilgili ilginç bir gözlemde bulunmuş: Kedi ve köpekler, birbirlerinin vücut dillerini öğrenebiliyorlar. Böylece birbirleriyle doğru iletişim kurabiliyorlar. Bu iletişim sağlandığı zaman oyun oynayabiliyor, burun buruna koklaşabiliyor, kanepede birlikte uyuyabiliyorlar. Hatta yemek ve su kaplarını da sorunsuz bir şekilde
paylaşabiliyorlar.

 

Evdekedivar Notu: Kedi-köpek ilişkisinde tepki veren çoğunlukla kedidir. Kediler ortamlarını -bir kediyle bile- paylaşmak istemezler. Köpekler, eğer daha önceden kedilerle psikolojik bir sorun yaşamadılarsa, kedilerle çok daha kolay anlaşırlar.Şunu da unutmamak gerekir ki, evindeki kediyi benimseyen bir köpeğin sokaktaki kedilere de iyi davranacağı zannedilmemelidir.

 

Referanslar:
Kedici Kedi ve Kültür Dergisi Ocak-Şubat 2010

Etiketler
kedi köpek dost olabilir mi? köpekler