Havalar Soğudu Farkında Mısınız?


Havalar soğudu..yağmur, kar,rüzgar.. Hava soğuk hem de çok soğuk..
Bir hayvansever olarak sokaktaki canlar için, sadece yemek ve su vermek ne yazıkki yetmiyor bu soğuklarda. Soğuktan, yağmurdan korunmaları için de birşeyler yapmak gerekiyor.

Çoğu kedicinin olduğu gibi, benim de mahallemde baktığım birçok kedim var. Şanslıyım ki kediler için insanlardan ve köpeklerden gelecek zararı engelleyecek ve daha rahat yaşayacakları uygun bir ortam bulunmakta. Bu nedenle de, bir hayvansever özellikle de bir kedici olarak geçen sene yapamadığım kedi evlerinı bu kış yapmaya karar verdim.

Gerekli malzemeleri, Facebook ve Twitter'da takip ettiğim ve birçok kedi evi yapmış olan hayvansever arkadaşlarımdan öğrenip bir kış günü hem de karın yağmaya başladığı ilk gün alıp işe koyuldum.

Gerekli malzemeler hem pahalı değil, hem de uğraştırmıyor. herhangi bir yapı marketten izolasyonda kullanılan straforlardan, güçlendirilmiş koli bantı, gerekli ise koli ( ben, mahallemde alışveriş yaptığım marketimden rica ettim), isteğe bağlı kalın büyük boy çöp poşeti yeterli.

164689_401412326617570_12474544_n-1

Akşam eve geldiğimde eşimin de yardımlarıyla kedi evlerimizi yapıp kedilerimizin olduğu kuytu bir yere koyduk,tabiki yanlarında bol mamayla.:)

photo 4

Kediler, öyle herşeye kolay alışacak tipler olmadığından eminimki hemen yerleşip içlerine kurulmamışlardır. Ama ne olursa olsun soğuklarda sığınacakları bir yerleri olduğunu bilmek benim içimi rahatlatıyor.

photo 5

Soğuk günlerde dışarıda yaşamak zorunda olan patilere yardım için lütfen sizler de birşeyler yapın. hiçbir şey için geç değil, daha soğuklar bitmedi..onlara sıcak bir yuva sağlamak 10-15 tl, mutlulukları ise paha piçilemez :))

photo 4

Yeri gelmişken, kedi evi için gerekli malzemeleri ileten Ayhan Bey'e ve gittiğim yapı markette tesadüfen bulunan ve bana aldıklarımı taşıma aynı zamanda ulaşım konusunda yardımcı olan Twitter arkadaşım Ebru'ya, kedi evlerinin yapımında bana yardımcı olan eşime, yaptıkları kedi evlerini ve neler yapılması gerektiğini videolar, fotoğraflar ve yazılar ile anlatan birçok hayvansevere de teşekkür etmek isterim.

Hayvanseverlerin yapmış olduğu kedi evleri.. hepsi de birbirinden güzel.. herkesin ellerine, yüreklerine sağlık..

483385_423825814355626_114014461_n

photo 1

photo 3

photo 2

Kedi evi yapımı ile ilgili video bağlantısı:
http://www.youtube.com/watch?v=92pjb4nd1D0

Etiketler
kedi evi nasıl yapılır kedi evleri kedileri soğuktan nasıl korumalıyız