Kediler neden çok miyavlar?


Evini bir kedi ile paylaşan herkes en az bir kez sormuştur. "Kedim neden bu kadar çok miyavlıyor" diye.

Peki, bazen miyavlamaları aşırı olabilir mi?

Hayır, tabii ki olmaz. Kedi sevenler için onların keyifli miyavlamaları dünyaya bedeldir. Ancak bazen bu miyavlamaların geçerli bir sebepleri vardır. Bu sebeplerin bulunup, sorunun giderilmesi gerekir. Yavru kediler açlarsa, üşümüşlerse veya korkmuşlarsa annelerini çağırmak için miyavlarlar. Büyük kediler ise insanlarla ve diğer hayvanlarla iletişim kurmak için ses çıkartırlar. 

Mesela siyam kedileri çok konuşur, bazı kediler kendi seslerini duymaktan hoşlanır, bazıları ise sahipleriyle konuşmaktan çok hoşlanır. Bu arada özellikle kediniz sokak kedisiyse hiç sesi de çıkmayabilir. Bunun nedeni, miyavlamanın anneyi taklit ederek öğrenilmesi ve maalesef sizin kedinizin annesiz büyümüş olmasıdır. 

Kediler Neden Çok Miyavlar?

1) Hastalık Sebebiyle;

Eğer canı yandığı için miyavlıyorsa hemen veterinerinize gitmeniz gerekir. Pek çok hastalık, kedinizin aç, susuz ve acı dolu olmasına sebep olur. Yaşlı kedilerde tiroit ve karaciğer hastalıkları da aşırı miyavlamaya sebep olabilir.

 

2) Dikkat Çekme Çabasıyla; 

Bilinenin aksine kediler yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Oyun oynamak, okşanmak veya sizinle konuşmak için miyavlarlar. Susturmak için ne istediğini bulmanız gerekir. Ona dikkatinizi verdiğinizde sessizleşebilir. Kedinizi kesinlikle yok saymayın. Onunla kaliteli zaman geçirin, oyun oynayın. Unutmayın yorgun kedi, sessiz kedidir.

 

 

 

3) Yiyecek İsteğiyle;  

Bazı kediler evden birisi mutfağa girer girmez veya yemek saatleri yaklaştığında miyavlamaya başlarlar. Miyavlaması devam ederken yemek vermeyin, susmasını bekleyin. 

 

4) Yalnızsa; 

Eğer evde çok uzun süre yalnız zaman geçiriyorsa çok miyavlayabilir. Arada mümkünse eve birisinin uğramasını sağlayın. Mesela bir kuş alıp, kafesini yukarı bir yere asarsanız onunla konuşup, kendini yalnız hissetmeyebilir. Aynı şekilde gizli yerlere oyuncaklar bırakın

 

 

5) Stresliyse; 

Eve yeni bir bebek veya hayvan geldiğinde, ev değiştiğinde, sevdiği birini kaybettiğinde strese girer ve devamlı miyavlarlar. Bu durumda ekstra ilgi ve özen göstermeniz gerekir. 

 

6) Doğuruyorsa;

Bu durumda yapacağınız tek şey onun yanında olmak, kısık sesle onunla konuşmak ve onu elinizle okşayarak sakinleştirmektir.

 

Yapılmaması Gerekenler

- Bir problem olmadığından kesinlikle emin olana kadar, miyavlamasını yok saymayın. Bazen de iyi bir sebeple; kum kutusuna ulaşamadıklarında, bir odada kapalı kaldıklarında veya su kapları boş olduğunda miyavlarlar. 

-Kesinlikle onu çok miyavladığı için cezalandırmayın. Vurmak, bağırmak, su ile spreylemek kedinizi belki susturur ancak size olan sevgisini ve güvenini kaybetmenize yol açar.

-Her istediğini yapmayın. Her miyavladığında istediğini yaparsanız bir sonraki miyavlama aynı çocuklar gibi, daha güçlü ve uzun olacaktır.

 

Etiketler
ev kedisi kedi ile yaşam