• İlk defa kedi sahiplenecek kişiler için evde kedi bakımı

  Bu yazımızda kedi dostlarımızın bakımının nasıl yapılması gerektiğine, nelere dikkat edilmesi gerektiğine değiniyoruz. İşte biricik hareketli ve akıllı dostlarımızın bakımındaki püf noktaları: 

  1. İlk Gece

  Kedinizi aldınız, hangi yaşta olursa olsun ilk dikkat etmeniz gereken konu; evinizin kediniz için yabancı bir alan olduğudur. Dolayısıyla evdeki diğer ü yelerle, varsa başka hayvanlarınızla kedinizi tanıştırmak için acele etmeyin. Bırakın kendisi tanısın, sınırlarını belirlesin. Mama kabının, yatağının ve kum kabının yerini göstermeniz yeterlidir. Kediniz yavru ise ilk gece yanına sıcak su dolu bir pet şişe veya polar battaniye koyabilirsiniz. 

  Devamı »

 • Kediler Süt İçmeli midir?

  tumblr_mdr2lfbaI91rj2qito1_500

  Hepimizin, filmlerde izlediği, reklamlarda ve dergilerdeki fotoğraflarda gördüğü, kedilerin sütü bayıla bayıla içtikleri kareler..doğru olduğuna inandığımız, bu nedenle de her fırsatta özellikle de sokakta bulduğumuz yavru kedilere içirdiğimiz süt.. Gerçek hayatta ise yanlış olan..
  Ne yazık ki kediye süt vermek yarardan çok zarar getirmekte...

  Devamı »

 • Yavru Kedilerde Saldırgan Davranışlar

  Yavru kediler, oyunla karışık olarak bazen saldırgan davranışlar gösterebilir. Bu davranışların ileride sorun olup; kalıcı olmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu tür davranışlar, kedinize karşı göstereceğiniz tavır ve davranışlar ile kolaylıkla değiştirilebilir.

  Yavru kedilerin on iki haftalık olana kadar oyunlarında saldırgan hareketler göstermesi bir problem olarak görülmemelidir. Bu tür saldırgan davranışlar, onun sınırlarını nasıl koruyacağını ve nasıl avlanacağını öğrenmesi için gereklidir. Yavru kediler ilerleyen zamanlarda oyunlarında göstermiş oldukları saldırgan davranışları, evin diğer bireylerine yöneltebilirler. Bu saldırganlık durumu, kedinizin ellerinizi, kollarınızı tırmalama, ısırma şeklinde olabilir. Bu durumun önüne geçmek için kedinizin dikkatini farklı şeylere çekmeyi bilmeniz gerekir. Onunla oynarken iş tırmalama ve ısırma boyutuna gelirse, bu davranışı istemediğinizi ve desteklemediğinizi sert ve anlaşılır bir şekilde belirtmeniz gerekir.

  Devamı »

 • Evde kedi bakımı

  Onu ilk kucağınıza alışınızda acele etmeyin. Önce onun size yaklaşmasını ve sürtünmesini bekleyin. Kediler ilk adımı kendileri atmak isterler. Ne kadar kedi özlemi içinde olursanız olun, taşkın sevgi gösterilerinden kaçının ve en önemlisi de kedinizle direk göz teması kurmayın. Sevgi dolu olsanız bile kediniz yeni karşılaştığı birisinin direk bakışlarını tehdit olarak algılayabilir.
  Kedinizi aldığınız yerden eve, kedi taşıma kabı/çantası içerisinde ve çok dikkatli, sakin bir şekilde götürmelisiniz. 

  Evde İlk Gün: Ailenizin yeni üyesini eve getirdiniz. Kedinizin hayatında iki şey çok önemli olacaktır. Birincisi güven, ikincisi mekan. Onun birinci güvencesi siz, sonraki de eviniz olacaktır. İlk gün evinizin ... 

  Devamı »