• İlk defa kedi sahiplenecek kişiler için evde kedi bakımı

  Bu yazımızda kedi dostlarımızın bakımının nasıl yapılması gerektiğine, nelere dikkat edilmesi gerektiğine değiniyoruz. İşte biricik hareketli ve akıllı dostlarımızın bakımındaki püf noktaları: 

  1. İlk Gece

  Kedinizi aldınız, hangi yaşta olursa olsun ilk dikkat etmeniz gereken konu; evinizin kediniz için yabancı bir alan olduğudur. Dolayısıyla evdeki diğer ü yelerle, varsa başka hayvanlarınızla kedinizi tanıştırmak için acele etmeyin. Bırakın kendisi tanısın, sınırlarını belirlesin. Mama kabının, yatağının ve kum kabının yerini göstermeniz yeterlidir. Kediniz yavru ise ilk gece yanına sıcak su dolu bir pet şişe veya polar battaniye koyabilirsiniz. 

  Devamı »

 • Evde kedi bakımı

  Onu ilk kucağınıza alışınızda acele etmeyin. Önce onun size yaklaşmasını ve sürtünmesini bekleyin. Kediler ilk adımı kendileri atmak isterler. Ne kadar kedi özlemi içinde olursanız olun, taşkın sevgi gösterilerinden kaçının ve en önemlisi de kedinizle direk göz teması kurmayın. Sevgi dolu olsanız bile kediniz yeni karşılaştığı birisinin direk bakışlarını tehdit olarak algılayabilir.
  Kedinizi aldığınız yerden eve, kedi taşıma kabı/çantası içerisinde ve çok dikkatli, sakin bir şekilde götürmelisiniz. 

  Evde İlk Gün: Ailenizin yeni üyesini eve getirdiniz. Kedinizin hayatında iki şey çok önemli olacaktır. Birincisi güven, ikincisi mekan. Onun birinci güvencesi siz, sonraki de eviniz olacaktır. İlk gün evinizin ... 

  Devamı »

 • Kediciler İçin Rehber -2

  Kediciler için rehber serimizin birinci bölümünde kedinizi seçtiniz, sıra evi hazırlama aşamasında. Kediniz ile yıllar sürecek mutlu bir birliktelik için, onu çok iyi anlamanız ve yaşayacağı ortamı ki çoğunlukla onun bütün hayatını geçireceği evinizi, hazırlamalısınız. 

  Kedinizi evinize getirmeden önce evinizin güvenli olduğundan emin olun.

  Aynı küçük çocuklar gibi, kediler de meraklı, korkusuz ve çeviktirler. Bu nedenle oluşabilecek kazaları önlemek için, kediniz eve gelmeden önce birtakım önlemler almalısınız.

  Olası kazalara karşı evinizi tam anlamıyla kediniz için güvenli kılmak neredeyse imkansızdır ancak yine de kedinizin güvenliği için işte size bir takım öneriler: Düşmelerini engellemek...

  Devamı »

 • Kediciler İçin Rehber -1

  Yazılarımı düzenli takip eden kedi severler, artık popüler kedi cinslerini tanıyor olmalılar. Şimdi sıra kedinizi seçmekte ve kendinizi hazırlamanızda. İlk etapta öğrenmeniz gereken en önemli şey, artık hayatınızda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı. 

  Kedici olmak büyük bir sorumluluk ister.

  Başta sadece kedi olarak düşündüğünüz bu küçük yaratıklar bundan sonra hayatınızı, alışkanlıklarınızı, davranışlarınızı, düşünce yapınızı kısaca her şeyinizi etkileyeceklerdir. Kedinizle ilişkinizde, hepinizin tek bir evi paylaştığını unutmayın. Kedinizin güvenle dışarı çıkabilmesi, ona sağlayacağınız oyuncaklar, onu neyle besleyeceğiniz ve ...

  Devamı »